Ogrzewanie kanałowe a tradycyjne – jakie są różnice?

Ogrzewanie kanałowe często jest postrzegane jako bardziej komfortowe, zapewniające stabilniejszą temperaturę w pomieszczeniu. Dodatkowo, ze względu na jego niewidoczność, pozwala na większą swobodę w projektowaniu wnętrz. Niemniej jednak, jest ono droższe niż tradycyjne grzejniki ścienne.

Ogrzewanie kanałowe a tradycyjne – jakie są różnice?

Grzejniki ścienne mogą ograniczać możliwości aranżacyjne, a także zajmować cenną przestrzeń. Ogrzewanie podłogowe jest zazwyczaj droższe do zainstalowania niż tradycyjne grzejniki ścienne, szczególnie jeśli jest instalowane w istniejącym budynku.

Koszt ten może jednak zostać zrekompensowany przez długoterminowe oszczędności energetyczne. Ogrzewanie podłogowe jest często bardziej efektywne energetycznie, ponieważ może pracować przy niższych temperaturach, a ciepło jest rozprowadzane równomiernie.

Grzejniki ścienne zazwyczaj szybciej podnoszą temperaturę w pomieszczeniu, natomiast ogrzewanie podłogowe działa wolniej, ale utrzymuje ciepło dłużej.

Ogrzewanie kanałowe – charakterystyka

Ogrzewanie kanałowe, nazywane także ogrzewaniem podłogowym, jest techniką ogrzewania wnętrz budynków poprzez montowanie elementów grzewczych pod powierzchnią podłogi.

Ogrzewanie kanałowe zapewnia bardziej równomierny rozkład ciepła po całym pomieszczeniu, a ciepło naturalnie podnosi się od podłogi do sufitu. Taki sposób ogrzewania zwiększa komfort cieplny, gdyż osoby w pomieszczeniu odczuwają ciepło tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne, na poziomie podłogi.

Ogrzewanie kanałowe jest ukryte pod powierzchnią podłogi, co daje większą swobodę w aranżacji wnętrz. Nie ma potrzeby uwzględniania grzejników ściennych, które mogą zabierać cenną przestrzeń.

Ogrzewanie kanałowe może być bardziej efektywne energetycznie niż tradycyjne grzejniki. Pracuje ono przy niższych temperaturach niż grzejniki, co oznacza, że może zużywać mniej energii, a ciepło jest rozprowadzane bardziej równomiernie.

Ogrzewanie kanałowe zazwyczaj potrzebuje więcej czasu, aby podnieść temperaturę w pomieszczeniu, jednak raz podgrzewając pomieszczenie, utrzymuje temperaturę dłużej niż tradycyjne grzejniki.

Ogrzewanie podłogowe praktycznie nie wymaga konserwacji, poza ewentualnymi naprawami w przypadku uszkodzenia systemu. Ogrzewanie podłogowe jest korzystne dla alergików, ponieważ nie powoduje obiegu powietrza w takim samym stopniu, co grzejniki ścienne. Ogrzewanie podłogowe zmniejsza ilość alergenów w powietrzu.

Ogrzewanie tradycyjne – charakterystyka

Tradycyjne ogrzewanie kaloryferowe, często nazywane ogrzewaniem grzejnikowym, polega na montażu grzejników na ścianach pomieszczeń. Grzejniki ścienne szybko podnoszą temperaturę w pomieszczeniu, co jest przydatne, jeśli mieszkańcami są dzieci lub osoby starsze.

Grzejniki ścienne mogą wymagać regularnej konserwacji i czyszczenia. Mogą one gromadzić kurz, który krąży w powietrzu, co jest problematyczne dla alergików. Grzejniki ścienne emitują ciepło w miejscu instalacji, to może prowadzić do „zimnych stref” w pomieszczeniach, zwłaszcza w większych pomieszczeniach.

Grzejniki ścienne mogą zajmować cenną przestrzeń na ścianach. Dostępne są jednak różne style i rozmiary grzejników, co pozwala na dopasowanie do architektury wnętrz.

Chociaż nowoczesne grzejniki są znacznie bardziej efektywne niż ich starsze odpowiedniki, to w porównaniu do ogrzewania podłogowego mogą zużywać więcej energii do utrzymania tej samej temperatury w pomieszczeniu.

Tradycyjne grzejniki pozwalają na łatwe i indywidualne sterowanie temperaturą w każdym pomieszczeniu poprzez zamontowane termostaty.

Ogrzewanie kanałowe – wady i zalety

Zalety ogrzewania kanałowego:

  • Ogrzewanie kanałowe rozprowadza ciepło równomiernie po całym pomieszczeniu w porównaniu do kaloryfera. Ponieważ ciepło naturalnie podnosi się, podgrzewana podłoga zapewnia komfort tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne, na poziomie podłogi.
  • Ogrzewanie podłogowe zazwyczaj pracuje przy niższych temperaturach niż tradycyjne grzejniki, co oznacza, że może zużywać mniej energii, a tym samym być bardziej efektywne energetycznie.
  • Ogrzewanie kanałowe jest ukryte pod podłogą, co daje większą swobodę w aranżacji wnętrz, co pozwala na pełniejsze wykorzystanie przestrzeni.
  • Grzejniki kanałowe umieszczone są w podłodze, a jedynym ich widocznym elementem jest podest. Podesty mogą być drewniane lub aluminiowe. Można je dopasować do niemal każdego typu podłogi.
  • W pomieszczeniach gdzie są duże przeszklenia, grzejniki kanałowe mogą dodatkowo służyć jako kurtyny powietrzne.

Wady ogrzewania kanałowego:

  • Ogrzewanie kanałowe zazwyczaj potrzebuje więcej czasu, aby podnieść temperaturę w pomieszczeniu. Może to być problematyczne, jeśli potrzebujesz szybko podnieść temperaturę.
  • Jeśli system ogrzewania podłogowego ulegnie awarii lub uszkodzeniu, naprawa może być kosztowna i wymagać rozbudowanych prac, w tym usunięcia części podłogi.
  • Wadą, a raczej trudnością jest to, że trzeba wykuć kanały pod grzejniki, co jest pracochłonne, i nie w każdym stropie będzie się dało wykuć kanał odpowiedniej głębokości.
  • W kanałach będzie się zbierał kurz, więc co jakiś czas trzeba kanały odkurzyć.
  • W ofercie firmy są dostępne podesty posezonowe, które na okres letni zastępują tradycyjne podesty. Wtedy w lecie grzejnik kanałowy jest zasłonięty.

Ogrzewanie tradycyjne – wady i zalety

Ogrzewanie tradycyjne zalety:

  • Grzejniki ścienne szybko podnoszą temperaturę w pomieszczeniu.
  • Grzejniki ścienne mają możliwość ustawiania temperatury do indywidualnych potrzeb, dzięki termostatom inaczej w każdym pomieszczeń.
  • Kaloryfery są projektowane do różnych stylów architektonicznych i mogą być ozdobą pomieszczenia.

Ogrzewanie tradycyjne wady:

  • Grzejniki ścienne emitują ciepło w miejscu kaloryfera, co może prowadzić do powstawania „zimnych stref” lub przeciągów.
  • Grzejniki ścienne mogą ograniczać możliwości aranżacyjne wnętrz i zabierać cenną przestrzeń na ścianach.
  • Kaloryfery wymagają regularnego czyszczenia, aby usunąć się kurzu i brudu, co może być uciążliwe dla osób z alergiami.

Czym się kierować przy wyborze grzejników?

Ogrzewanie kanałowe i tradycyjne porównanie to mocno upraszczając, jest to wybór między podłogą a ścianą. Wybór między tymi dwoma systemami grzewczymi powinien być dokonany zależności od indywidualnych potrzeb i preferencji dotyczących komfortu cieplnego.

Ogrzewanie podłogowe może być bardziej wydajne energetycznie niż tradycyjne grzejniki, ponieważ pracuje na niższej temperaturze i zapewnia równomierne rozprowadzanie ciepła. Jeśli szybka zmiana temperatury ogrzewanie jest dla ważne, tradycyjny grzejnik może być lepszym wyborem.

Ogrzewanie podłogowe dostarcza ciepło, które w naturalny sposób podnosi się od podłogi do sufitu, co jest wygodne dla mieszkańców. Ogrzewanie podłogowe może być korzystne dla alergików, ponieważ nie powoduje nagrzewania powietrza w takim samym stopniu, co grzejniki ścienne.

Jeśli estetyka i wykorzystanie przestrzeni jest ważne, ogrzewanie podłogowe jest korzystne, ponieważ jest ukryte pod podłogą i nie zabiera miejsca w pomieszczeniach. Przed podjęciem decyzji, ogrzewanie kanałowe a tradycyjne, warto skorzystać z profesjonalnego doradcy, który najlepiej doradzi optymalny sposób ogrzewania.

Jeśli potrzebujesz pomocy przy tworzeniu projektu systemu ogrzewania, to napisz do firmy REGULUS-system, specjaliści chętnie podzielą się z Tobą doświadczeniem w zakresie ogrzewania kanałowego i tradycyjnego.


źródło i zdjęcia: REGULUS-system

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT