Eksperci
Gdzie warto sterować oświetleniem za pomocą czujników ruchu i zmierzchowych?

Gdzie warto sterować oświetleniem za pomocą czujników ruchu i zmierzchowych?

Dodano: czwartek, 06 sierpnia 2015 09:59
Odpowiada: Łukasz Roj

Oświetlenie sterowane za pomocą czujników ruchu pozwala na znaczną oszczędność zużycia energii. Typowymi przykładami tego typu instalacji są układy oświetlenia ciągów komunikacyjnych. Korytarze, klatki schodowe, pomieszczenia biurowe to miejsca, w których należy zaplanować większą ilość obwodów świetlnych.

Dzięki automatyce oświetlenie uruchamia się jedynie tam, gdzie jest wymagane i tylko wówczas, gdy poziom natężenia oświetlenia naturalnego jest na niewystarczającym poziomie. Lampy z mikrofalowym czujnikiem ruchu oraz promiennikiem LED łączą w sobie zalety obydwu technologii. Źródło pobiera minimalne ilości energii przy jednoczesnym uruchomieniu jedynie w momencie wykrycia ruchu.

Ekspert firmy:
Logo

Oprawa oświetleniowa tego typu pozwala na budowę nowoczesnych, energooszczędnych instalacji oświetleniowych. Czujnik ruchu ukryty jest wewnątrz lampy, dlatego nie jest widoczny dla osób poruszających się po obszarze, który czujnik nadzoruje. Rozwiązanie takie zwiększa bezpieczeństwo w pomieszczeniach - czujnik jest niedostępny dla intruzów i zapala światło automatycznie.

Mikrofalowy (radarowy) czujnik ruchu cechuje się dużą czułością, niewrażliwością na działanie temperatury i kierunku ruchu wykrywanego obiektu - każdy ruch zostaje przez urządzenie wychwycony. Lampy tego typu projektowane są tak, by ułatwić instalację oraz eksploatację lampy.