Eksperci
Prawdy i mity na temat oświetlenia typu LED

Prawdy i mity na temat oświetlenia typu LED

Dodano: niedziela, 26 września 2010 13:17

Obecnie żarówki LED doskonale nadają się do zastępowania żarówek halogenowych - w tym przypadku gwarantują dużą oszczędność. Dobra żarówka LED z trzech watów daje porównywalny strumień światła do halogenu 20-25W.

Wielu nieuczciwych sprzedawców podaje w ogólnie dostępnych informacjach, że jego żarówka LED 3,5W 80 led jest zamiennikiem żarówki 60W, co jest kłamstwem. Obecne możliwości dobrych żarówek LED gwarantują końcową skuteczność świetlną na poziomie 60-80lm/1W. Niestety nadal w handlu spotykane są żarówki, których sprawność jest na poziomie 30-40lm/W, co przy wydajności halogenu 10-17lm/1W nie jest rewelacją. Należy więc uważać na to, co się kupuje.

Żarówki LED doskonale nadają się do oświetlenia dekoracyjnego np. wnęk zrobionych z karton gipsu czy sufitów podwieszanych. Często klienci stosują je również w oświetleniu blatów kuchennych czy mebli.

W okół żywotności LEDów krąży wiele mitów, generalnie często podawany przy tańszych produktach czas życia dotyczy całego okresu świecenia, a to nie jest do końca istotny dla użytkownika parametr, ponieważ degradacja strumienia świetlnego diody LED nie następuje od razu, jak to ma miejsce w innych źródłach światła, a przebiega powoli. Dobrzy producenci żarówek LED określając czas życia w specyfikacji np. na poziom 50 tyś godzin mają na myśli czas, po którym jasność użytych diod LED w żarówce/innym produkcie spada o połowę. I to użytkownik w tym momencie decyduje, czy żarówkę wymieni po tym czasie, czy będzie ją użytkował dalej.

Ekspert firmy:
Logo

I mimo realnych czasów pracy dobrych produktów LED na poziomie 35-50tyś/h nie można powiedzieć, że nie są godne uwagi, bo jeżeli nawet świetlówka kompaktowa jest równie żywotna, to już halogen który obecnie najczęściej jest zastępowany LEDami żyje tylko 2-3 tyś godzin i pochłania 4-5 razy więcej energii przy tej samej jasności.