Czy warto podłączyć okap do rekuperatora?

W sieci możemy znaleźć wiele nieprawdziwych informacji na temat podłączania okapu do rekuperatora, co sprawia, że inwestorzy porzucają pomysł wykonania takiej instalacji. W rzeczywistości, gdy będziemy stosować się do kilku zasad bezpieczeństwa oraz właściwie dobierzemy sprzęt, warto zdecydować się na takie rozwiązanie.

Czy warto podłączyć okap do rekuperatora?

Czy podłączenie okapu do rekuperatora jest możliwe?

Okap w kuchni nad płytą grzewczą to absolutna podstawa w każdej, dobrze wyposażonej kuchni. Podczas gotowania gromadzona jest bowiem nie tylko para wodna oraz zapachy przenoszące się do pozostałych pomieszczeń, ale przede wszystkim powstają szkodliwe dla zdrowia opary. Domownikom powinno więc szczególnie zależeć na tym, aby jak najszybciej oraz jak najskuteczniej pozbyć się ich z budynku. Jak się okazuje, jest to możliwe również dzięki połączeniu okapu do rekuperatora.

Decydując się na takie rozwiązanie trzeba jednak pamiętać o kilku podstawowych elementach:

  1. Niezbędny jest przede wszystkim zakup takiego rekuperatora, który ma wejście na okap, czyli króciec.
  2. Drugim wymogiem jest to, aby urządzenie posiadało wejście sygnału od okapu. Chodzi przede wszystkim o to, aby rekuperator otrzymywał informację, że okap pracuje i powienien zmienić parametry pracy. Wynika to z faktu, że wymagany jest zupełnie inny wydatek powietrza dla wentylatora nawiewnego, aniżeli wyciągowego, aby system działał sprawnie i sam się bilansował.
Kuchnia wyposażona w okap połączony z rekuperatorem
Kuchnia wyposażona w okap połączony z rekuperatorem fot. ECOMAX

Korzyści z podłączenie okapu do rekuperatora

  • szybkie odprowadzanie zapachów
  • pozbywanie się niezdrowych oparów, oddzielnym, stalowym kanałem, który całkowicie odseparowany jest od właściwej wentylacji (rura metalowa ocynkowana)
  • bilansowanie powietrza, po to żeby nie występowało podciśnienie powietrza w naszym domu (tylko rekuperatory z możliwością zmiany parametrów nawiewu i wywiewu podczas działania okapu w kuchni). 

O czym pamiętać wybierając okap?

W przypadku wyboru urządzeń istotne są jeszcze dwie, dodatkowe kwestie. Mianowicie należy porównać wydajność okapu kuchennego z wydajnością rekuperatora, nie powinno być bowiem tak, że to ten pierwszy będzie wyciągał większą ilość powietrza. Na szczęście parametry pod względem wydajności można łatwo znaleźć w opisach takich urządzeń i upewnić się, że kryterium to zostanie spełnione.

Poleca się dodatkowo, aby okapy wybierać spośród oferty producentów rekuperatorów, będzie to bowiem gwarancja, że urządzenia te można łatwo sparować. Alternatywą może być jednak również zakup zwykłego okapu, ale bez silnika, takiego z przepustnicą. Ta ostatnia odpowiada w praktyce za otwieranie oraz zamykanie kanału łączącego okap z rekuperatorem i tym samym efektywne działanie takiego rozwiązania.

Popularnym zwłaszcza w Skandynawii rozwiązaniem jest również rekuperator w okapie. Zamiast parować ze sobą dwa urządzenia, można zdecydować się na jedno, łączące funkcje obydwu sprzętów. Taki sprzęt doskonale sprawdzi zwłaszcza w niewielkich domach oraz w apartamentach, w których nie ma dodatkowego pomieszczenia gospodarczego. Atutem jest również to, że w sytuacjach awaryjnych może on nawet dogrzewać pomieszczenia. Takie modele mamy też w naszej ofercie.

Rekuperator w okapie AHU 200 SLIM
Rekuperator w okapie AHU 200 SLIM fot. ECOMAX

Jak podłączyć rekuperator do okapu?

  1. Podłączanie rekuperatora do okapu to jednak nie tylko kwestia wyboru odpowiedniego sprzętu z kategorii system rekuperacji powietrza. To także właściwe umieszczenie obydwu jednostek oraz ich fachowe ich podłączenie .
  2. Istotnym aspektem jest optymalna odległość pomiędzy rekuperatorem a okapem. W zależności od wybranej centrali wentylacyjnej, odległość pomiędzy zamontowanymi urządzeniami jest istotna i różni się wraz z wybranym modelem.
  3. Jeśli wybraliśmy już odpowiednią centralę wentylacyjną, to teraz należy zwrócić uwagę na jej wydajność. Nie może być tak, że wybieramy rekuperator o wydatku powietrza 300m3/h i podłączany do niego okap kuchenny ma wydatek 400m3/h.
  4. Odpowiedni okap powienien być wyposażony w przepustnicę kanałową i miał możliwość wysłania sygnału informującego o rozpoczęciu pracy okapu do rekuperatora.

Podłączenie okapu do rekuperatora a jego żywotność

Jedną z często powielanych i nieprawdziwych informacji jest to, że połączenie rekuperatora do okapu skraca żywotność filtrów i samego rekuperatora. Nowoczesne okapy kuchenne posiadają skuteczne filtry które zatrzymują nieczystości i tłuszcz na zewnętrznej stronie filtra. Dlatego też sam wentylator w aż 80 proc. wyrzuca na zewnątrz powietrze, a nie zanieczyszczenia i dlatego taka instalacja jest skuteczna oraz wygodna. Oczywiście w ramach prewencji można kontrolując filtry do rekuperatora i później je wymieniając jednocześnie sprawdzać, czy nie doszło do nieznacznego zabrudzenia wymiennika. Jeśli tak, to wystarczy zaledwie przepłukanie go wodą z płynem, aby pozbyć się takich zanieczyszczeń i móc dalej z powodzeniem użytkować obydwu urządzeń.

źródło i zdjęcia: ECOMAX

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT