Eksperci
Dlaczego w remontowanym domu warto zastosować pompę ciepła do przygotowania c.w.u.?

Dlaczego w remontowanym domu warto zastosować pompę ciepła do przygotowania c.w.u.?

Dodano: wtorek, 16 grudnia 2014 13:00
Odpowiada: Robert Kałużny

Jednym z czynników generujących wzrost zainteresowania pompami ciepła do przygotowania ciepłej wody użytkowej w modernizowanym domu jest coraz to większy udział zapotrzebowania na energię do ogrzewania wody w całkowitych kosztach eksploatacji budynku. Wynika to bezpośrednio z systematycznego zaostrzania wymagań dotyczących poprawy izolacji cieplnej budynku przy jednoczesnym zużyciu wody użytkowej na niezmiennym poziomie, wynikającym z potrzeb komfortu i higieny mieszkańców. W efekcie udział ciepła potrzebnego do podgrzewania wody jest coraz wyższy i w nowych budynkach stanowi 25-30%.

Istotnym argumentem są koszty eksploatacji urządzenia. Należy przy tym rozgraniczyć pracę w sezonie grzewczym i poza nim. W sezonie grzewczym, kiedy instalacja jest "wygrzana", a kocioł pracuje w sposób ciągły, źródło ciepła zazwyczaj charakteryzuje się wyższą sprawnością. Poza sezonem grzewczym, kiedy instalacja pracuje wyłącznie w celu przygotowanie ciepłej wody, to kocioł musi każdorazowo rozpalić się i ogrzać wodę w instalacji od temperatury pokojowej, co powoduje wysokie straty rozruchowe i dyżurne.

Ekspert firmy:
Logo

Rachunek kosztów przemawia na korzyść pomp ciepła. Instalacja pomp typu powietrze/woda, sprzedawanych jako zestawy kompaktowe (wraz ze zintegrowanym zasobnikiem), jest przy tym banalnie prosta. Potrzebne jest tylko doprowadzenie wody, a do zasilania elektrycznego wystarczy zwykłe gniazdko. Jeżeli pompa nie korzysta z powietrza wewnętrznego, to wyprowadzamy na zewnątrz dwa niewielkie kanały powietrzne.


 

Powiązane artykuły

» Marka alpha innotec na targach ISH