Eksperci
Jakie grzejniki montować w domach alergików?

Jakie grzejniki montować w domach alergików?

Dodano: poniedziałek, 27 sierpnia 2012 08:48
Odpowiada: Jerzy Stosiek

Około 50% populacji skarży się na alergię. Trudno z otoczenia wyeliminować wszystkie alergeny, jednak warto zadbać o możliwie najskuteczniejsze ograniczanie ich oddziaływania. Sposób ogrzewania domu może wpływać na samopoczucie osób uczulonych na kurz i roztocza.

Wzrost liczby osób cierpiących na różnego rodzaju alergie jest jednym ze skutków rozwoju cywilizacyjnego. Duży wpływ na życie alergika mają warunki, w jakich przebywa on na co dzień. W domu osoby uczulonej na kurz i roztocza powinna czystość. Konieczne jest bardzo częste sprzątanie, pranie, odkurzanie, a także wietrzenie. Jeżeli gdy dom jest nowy, najlepiej zastosować rekuperację z odpowiednio wydajnymi filtrami.

W domach alergików warto zrezygnować ze wszystkich zbędnych tekstylnych elementów wyposażenia mieszkania lub domu. Raczej nie należy wykorzystywać wykładzin, grubych dywanów, ciężkich zasłon oraz tapicerowanych mebli z materiałowym poszyciem. W każdej przestrzeni mieszkalnej żyją roztocza, a przyczyną tego wcale nie musi być brak czystości.

Całkowite pozbycie się kurzu z domu jest niewykonalne. Zawsze coś zostaje w zakamarkach i dywanach. W pewnych warunkach kurz zaczyna unosić się z powietrzem do góry, co dla osób uczulonych bywa niezwykle uciążliwe. Dlatego tak ważne jest, aby w pomieszczeniach panował korzystny i zrównoważony mikroklimat. Decydującą rolę odgrywają tu cztery czynniki: temperatura powietrza, temperatura otaczających powierzchni (podłoga, ściana, sufit i okna), wilgotność powietrza i ruch powietrza w pomieszczeniu.

Zehnder - grzejnik Litho CharlestonNie każdy zdaje sobie sprawę, że sposób w jaki ogrzewamy dom może sprzyjać zjawisku rozprzestrzeniania się kurzu i roztoczy, ale też może je minimalizować. Grzejniki w domach alergików odgrywają dużą rolę, jeśli chodzi o jakość powietrza w pomieszczeniach. W odniesieniu do potrzeby wyeliminowania z powietrza alergenów, na tle ogrzewania podłogowego, odpowiednie grzejniki mają wiele zalet.

Oddają one ciepło na dwa sposoby: przez konwekcję i przez promieniowanie. W domach alergików wskazana jest instalacja urządzeń grzewczych, które emitują ciepło w ten drugi sposób. Kiedy ciepło oddawane jest poprzez promieniowanie, wówczas ogranicza się zjawisko wzmożonej cyrkulacji powietrza i unoszenia kurzu. W wyniku promieniowania najpierw nagrzewane są okalające powierzchnie - ściany, sufity i podłogi oraz rzeczy i sprzęty, znajdujące się w domu - które po pewnym czasie zaczynają oddawać ciepło. Dzięki temu powietrze nie jest nośnikiem przekazywania ciepła, a tym samym nie powoduje unoszenia mas powietrza, w którym zawsze znajduje się kurz. W przeciwieństwie do urządzeń, w jakich metodą konwekcji, następuje bezpośrednie ogrzewanie powietrza, które krążąc po pomieszczeniu, wznosi kurz i unosi ze sobą.

Jakie grzejniki montować w domach alergików?

Szorstka powierzchnia wielu grzejników, najczęściej starych, sprzyja osiadaniu kurzu. Na skutek wysokiej temperatury kurz ulega wypalaniu i jego drobinki rozprzestrzeniają się w pomieszczeniu. Dlatego, jeśli w domu mieszkają alergicy, bardzo istotne jest, aby instalacja centralnego ogrzewania wyposażona była w grzejniki, których konstrukcja pozwala na łatwe czyszczenie w celu zachowania odpowiedniej higieny.

Ekspert firmy:
Logo
Taki jest właśnie grzejnik Zehnder Charleston, który nie daje kurzowi oparcia. Dzięki wyjątkowo gładkiej powierzchni nie przywierają do niego prawie wcale cząsteczki kurzu. Powłoka składa się ze specjalnej powłoki lakierniczej wolnej od rozpuszczalników i metali ciężkich i tym samym wolnej od oparów obciążających zdrowie. Optymalna odległość pomiędzy żeberkami umożliwia proste czyszczenie urządzenia. Ponadto do usuwania zanieczyszczeń z ich powierzchni, Zehnder opracował specjalną szczotkę z sierści jagnięcej. Grzejnik ten dostępny jest w rozlicznych formach i można go dopasować praktycznie do każdego pomieszczenia.

Właściwa temperatura i wilgotność oraz odpowiednie urządzenia grzewcze, które nie powodują wzbijania kurzu i roztoczy, na pewno sprawią, że komfort życia osoby cierpiącej na alergię będzie znacznie większy.