Eksperci
Jak grzejniki elektryczne przekazują ciepło do otoczenia?

Jak grzejniki elektryczne przekazują ciepło do otoczenia?

Dodano: poniedziałek, 23 lipca 2012 11:49

Grzejniki mogą oddawać ciepło na trzy sposoby. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, a także różni się ponoszonymi kosztami. Jak wybrać elektryczny grzejnik w zależności od technologii przekazywania ciepła?

Wybierać można spośród trzech sposobów w jaki grzejniki przekazują ciepło do otoczenia - grzejnik może być konwekcyjny, promieniujący lub radiacyjny. Najtańszym sposobem przekazywania ciepła przez grzejniki elektryczne jest konwekcja. Metoda ta opiera się na cyrkulacji powietrza. Promieniowanie jest sposobem pośrednim, zarówno kosztowo, jak i jeśli chodzi o komfort użytkowania. Z kolei urządzenia radiacyjne są najdroższe, lecz zapewniają komfort cieplny porównywany do tego, jaki dają standardowe grzejniki z wodnego systemu centralnego ogrzewania.

Czym różnią się wymienione trzy sposoby ogrzewania?

Sposoby oddawania ciepła do otoczeniaKonwektory wykorzystują efekt unoszenia się powietrza ogrzanego przez element grzewczy. Powietrze to, wydostając się z urządzenia powoduje przemieszczanie chłodniejszych mas znajdujących się w całym pomieszczeniu. Zjawisko to, zwane cyrkulacją, umożliwia szybkie ogrzanie wnętrza. Niestety cyrkulacja obejmuje również kurz, pyłki i roztocza. Unoszą się one w ogrzewanym powietrzu i osiadają w otoczeniu urządzenia. Jednak zaletą konwektorów jest to, iż są najtańsze. Atlantic Polska posiada w ofercie trzy modele elektrycznych grzejników konwekcyjnych: F17 - z termostatem mechanicznym oraz F117 i F18 - z termostatami elektronicznymi.

Drugim sposobem w jaki grzejniki elektryczne przekazują ciepło do otoczenia jest promieniowanie. W odróżnieniu od konwektorów, promienniki zapewniają silniejsze odczucie ciepła przy użyciu tej samej ilości energii. Zwiększa to zdecydowanie poczucie komfortu. Grzejniki promieniujące wykorzystują efekt frontalnego emitowania fal termoelektrycznych, zbliżonych charakterem do promieniowania słonecznego lub ciepła wytwarzanego przez kominek.

Atlantic - grzejnik konwekcyjny F18 Atlantic - promiennik Solius

Promieniowanie rozprzestrzenia się w linii prostej, pozwalając na przejmowanie ciepła przez domowników oraz przedmioty z otoczenia. Zapewnia też niewielką różnicę temperatur między podłogą a sufitem. Grzejniki elektryczne promieniujące lepiej nagrzewają wysokie pomieszczenia. Promienniki są zazwyczaj znacznie droższe od konwektorów. Atlantic Polska posiada w swojej ofercie model grzejnika promieniującego Solius, który kosztuje tyle, ile konwektory.

{logo}Radiacja to jednocześnie najmłodsza, najnowocześniejsza i najdroższa technologia. Radiatory kontrolują bezwładność cieplną pomieszczenia, wykorzystując przy tym wszystkie zalety promieniowania cieplnego oraz naturalnej konwekcji. Emitują łagodne i otaczające ciepło w całym ogrzewanym pomieszczeniu. Wykonywane są ze specjalnych materiałów przez co wykorzystują całą powierzchnię obudowy i mogą bardzo szybko i efektywnie reagować na każdą zmianę temperatury w pomieszczeniu. Komfort cieplny jest porównywalny z tym jaki zapewnia centralne ogrzewanie.

Atlantic Polska ma w ofercie dwa modele grzejników radiacyjnych - Galapagos i Alipsis. Obydwa wyposażone są między innymi w, opatentowany przez Atlantic, system ASP przeciwdziałający cyrkulacji kurzu.