Biogazownia w Świdnicy już działa

Dodano: środa, 27 lipca 2011 09:29

Otwarta została biogazownia w Świdnicy na Dolnym Śląsku. Ciepło oraz energia elektryczna dostarczane do pobliskich miejscowości, będą pochodzić z kukurydzy i trawy, których jest pod dostatkiem w tamtym rejonie.

Mimo niechęci z jaką spotykają się podobne inwestycje na Dolnym Śląsku, budowa i otwarcie biogazowni w Świdnicy przebiegła sprawnie oraz bezproblemowo.

Do pracy biogazowni potrzeba około 500 hektarów kukurydzy. Korzyści z tego "paliwa" są dwie - rolnicy będą mięli dodatkowe miejsce zbytu, a Świdnica pozbędzie się niepotrzebnych stert skoszonej trawy. Efektem spalania będzie ciepło i energia elektryczna dla mieszkańców.

Świdnicka biogazownia może wyprodukować prąd potrzebny mieszkańcom dwóch wsi i bloku na 100 mieszkań.

Biogazownie, jak ta nowo otwarta w Świdnicy, buduje się w Europie masowo. Niestety w Polsce jest to proces bardzo powolny. Obawy istnieją m.in. w powiecie ząbkowickim, gdzie ma powstać znacznie większa biogazownia. Mieszkańcy protestują i żądają zatrzymania inwestycji.

Świdnicka biogazownia kosztowała 15 mln zł, w połowie zainwestowała w nią Unia Europejska. Zieloną energię zacznie wytwarzać już od września tego roku.

źródło i zdjęcie: tvp.pl