Znamy zwycięzców 6. edycji Akademii Wynalazców

Dodano: wtorek, 05 lipca 2016 08:58

22 czerwca na Politechnice Wrocławskiej odbyła się gala finałowa 6. edycji Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha. Decyzją jury zwyciężył projekt "Closed!", który pozwala skontrolować, czy drzwi zostały zamknięte.

W tegorocznej edycji programu gimnazjaliści zgłosili rekordową liczbę 110 pomysłów na wynalazek. Spośród nich jury wybrało po 10 najlepszych projektów z Wrocławia i Warszawy, które zakwalifikowały się do II etapu konkursu. Zadaniem uczniów, którzy dostali się do ścisłego finału było przygotowanie prototypów zgłoszonych wynalazków. Jury składające się z przedstawicieli Politechniki Wrocławskiej i Warszawskiej, partnerów merytorycznych i medialnych wyłoniło po 3 najlepsze projekty z obu miast. Ocenie podlegały takie kryteria jak: niskie koszty realizacji, możliwość powszechnego użycia oraz wpływ urządzenia na środowisko naturalne.

Zwycięzcy 6. edycji Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha we Wrocławiu

Projekty nagrodzone we Wrocławiu:

I miejsce - zespół "SeZamki" z Gimnazjum w Świerzawie za wynalazek "Closed!", który poprzez wiadomość SMS umożliwia sprawdzenie czy drzwi do domu zostały zamknięte lub czy nie zostały otwarte przez niepożądaną osobę.

Wynalazek "Closed!"

II miejsce - zespół "Engineer Boys" za wynalazek "Wristvibroalarm", czyli wibrująca bransoletkę, która ma za zadanie informować osoby głuchonieme lub niedosłyszące o przybyciu gościa do domu.

III miejsce - zespół "Oxide-team" z Zespołu Szkół im. M. Kopernika w Męcince za wynalazek "Aptekarz", który służy do automatycznego dawkowania leków.

W 6. edycji programu firma Boscha wraz z politechnikami udostępniła blisko 1500 miejsc na 50 warsztatach kreatywnych, a w programie wzięło udział 46 szkół.

O programie

Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha to program edukacyjny dla gimnazjalistów prowadzony przez firmę Bosch w Polsce od 2011 r. Celem programu jest popularyzacja wśród młodzieży przedmiotów ścisłych - matematyki, fizyki, techniki oraz zainteresowanie jej uczelniami technicznymi, co może skutkować w przyszłości zwiększeniem kadry inżynierskiej w Polsce oraz przyczynić się do promocji uzdolnionych, młodych osób. Dotychczas w projekcie wzięło udział 7600 uczniów, którzy zgłosili 400 pomysłowych wynalazków. Program nagrodzono w Konkursie Kampania Społeczna Roku 2014 w kategorii programy edukacyjne firm (CSR). Natomiast w edycji 2015 tego plebiscytu projekt otrzymał wyróżnienie specjalne.

Partnerzy projektu

6 edycja programu Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha była organizowana przy współpracy Politechniki Warszawskiej i Wrocławskiej. Projekt wspierali również Mazowiecki Kurator Oświaty, Dolnośląski Kurator Oświaty, Wojskowa Akademia Technika, Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej, Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Wrocławski Park Technologiczny. Program objęli patronatem: Wiedza i Życie, Młody Technik, Victor Gimnazjalista, Akademickie Radio Kampus, Akademickie Radio Luz, Portal Edukacja Internet Dialog.

Więcej: www.akademiawynalazcow.edu.pl

źródło: materiały prasowe Grupy Bosch