Wentylacja mechaniczna Pro-Vent

Dodano: środa, 23 marca 2016 09:21

Wprowadzenie stosowanych obecnie energooszczędnych rozwiązań do budownictwa zaowocowało dramatycznym pogorszeniem warunków naturalnych wewnątrz pomieszczeń. Uszczelniona stolarka całkowicie eliminuje dotychczas stosowany sposób wentylacji budynków. W efekcie następuje koncentracja niepożądanych składników w powietrzu takich jak: dwutlenek węgla i para wodna oraz zanieczyszczeń mechanicznych - drobin kurzu. Dobrze zaprojektowana wentylacja mechaniczna zapewnia wysoki odzysk ciepła do 95%.

Zbyt duże nagromadzenie wilgoci zazwyczaj prowadzi do wykraplania się pary wodnej w pomieszczeniach powodując ich znaczne zawilgocenie. Prowadzi to do rozwoju bakterii i grzybów, wpływając niekorzystnie na warunki bytowania domowników, bardzo poważnie obniżając komfort życia w tych pomieszczeniach. Może to wywołać wiele poważnych chorób. W opisanej sytuacji jedynym rozsądnym rozwiązaniem, dla którego nie ma alternatywy, jest system wentylacji wymuszonej, powodujący w sposób mechaniczny wymianę powietrza.

Wysokoefektywne rekuperatory wentylacyjne, oferujące maksymalny odzysk ciepła, serii MISTRAL to urządzenia nawiewno-wywiewne z krzyżowym wymiennikiem ciepła. W tego rodzaju systemy wentylacyjne zaopatrzony powinien być każdy nowoczesny dom pasywny.

Zastosowanie systemu wentylacji wymuszonej opartej na rekuperatorze MISTRAL zapewnia:

 • odzysk ciepła do 73% !!!
 • oszczędność energii
 • komfortową wentylację
 • eliminację zawilgocenia pomieszczeń wywołującego rozwój grzybów i pleśni
 • filtrację nawiewanego powietrza z kurzu i pyłków wywołujących alergie.
 • W związku z tym zalecane w walce z astmą!

Rekuperatory MISTRAL - zalety

 • niskie zużycie energii elektrycznej,
 • maksymalny odzysk ciepła (do 92%,(rekuperator DUO) dzięki nowatorskiej budowie wymiennika,
 • chronionej w urzędzie patentowym RP),
 • niewielka waga,
 • wyjątkowo cicha praca ( w połączeniu z modułami tłumików),
 • możliwość zabudowy w pozycji podwieszonej pod sufitem (dla central w wersji leżącej).

Rekuperatory MISTRAL - cechy dodatkowe

 • Wszystkie rekuperatory Mistral są wygłuszone akustycznie, posiadają układ przeciwzamrożeniowy zabezpieczający rekuperator przed zamarzaniem.
 • Sterowanie rekuperatorami Mistral realizowane jest przez regulator manualny lub procesorowy sterownik montowany na ścianie w wybranym pomieszczeniu.
 • Rekuperator Mistral posiada regulowany tryb pracy (trzystopniowy dla sterowania RM1, lub czterostopniowy dla sterowania RC1).
 • W celu zapewnienia maksymalnie cichej pracy całego systemu wentylacyjnego zaleca się użycie kanałów tłumiących (ocieplonych i wygłuszonych wełną mineralną) .

Centrale Mistral DUO dla przezornych i oszczędnych

Do wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła domów jednorodzinnych i obiektów do kubatury 800 m3 szczerze polecamy centralę Mistral duo (z podwójnym wymiennikiem krzyżowym). Jest to centrala wentylacyjna o wysokim stopniu odzysku ciepła do 92%. Zamontowane w niej wymienniki posiadają specjalnie opracowaną i zastrzeżoną w Urzędzie Patentowym RP konstrukcję, która pozwala na tak wysoki odzysk ciepła i jednocześnie sprawia, że centrale te są bardziej odporne na zamarzanie podczas mrozów.

Układ wymienników jest tak dobrany, że ewentualne skropliny pojawiają się w "komorze ciepłej" i mogą swobodnie do niej spływać, podczas gdy w innych centralach, które nie są przystosowane do naszych warunków klimatycznych, szybko zamarzają blokując w ten sposób odzysk ciepła i wentylację pomieszczeń. W wersji z rozmrażaniem recyrkulacyjnym centrale Mistral duo (możliwe jest wyposażenie w wentylatory stałoprądowe EC) to najbardziej ekonomiczne centrale na rynku. W okresie lata, kiedy odzysk ciepła nie jest wymagany stosuje się kasety letnie, które pozwalają na schłodzenie domów nocą.

Firma Pro-Vent oferuje też centrale wentylacyjne Mistral duo w wersji przystosowane do pracy z płytowym wymiennikiem gruntowym (posiadają bypass). Taki układ to dodatkowa oszczędność w wentylacji domów. Wymiennik gruntowy, czerpiąc ciepło z ziemi podgrzewa je wstępnie zimą (np. z -20 do 0 oC), potem dodatkowo odzyskujemy ciepło z powietrza usuwanego z domu - i tak nasz domowy kocioł, żeby pokryć straty na wentylację już nie musi się "dużo napracować". My też możemy mniej, bo już tyle pieniędzy "nie pójdzie z dymem". Jeśli dodatkowo dom będzie dobrze ocieplony i wyposażony w dobre - ciepłe okna, to koszty ogrzewania będą na prawdę niskie.

źródło i zdjęcie: Pro-Vent Systemy Wentylacyjne

Firma Pro-Vent