Pompy ciepła Sofath w budynkach użyteczności publicznej

Dodano: wtorek, 28 października 2014 07:21

Pompy ciepła są idealnym rozwiązaniem dla domów jednorodzinnych, jednak równie dobrze sprawdzają się jako systemy grzewcze w budynkach użyteczności publicznej. Potwierdza to przykład dużej inwestycji w Pałecznicy, w województwie małopolskim. W trzech obiektach zastosowano tam pięć ekologicznych pomp ciepła Caliane marki Sofath.

Głównym założeniem inwestycji była kwestia likwidacji tzw. niskiej emisji zanieczyszczeń oraz obniżenie kosztów  poprzez zastąpienie istniejących już kotłowni na paliwo stałe energią pozyskaną z odnawialnych źródeł. W rezultacie tych działań  szacuje się uzyskanie znacznych oszczędności pod względem ekonomicznym oraz ekologicznym. Dodatkowo, raz zainstalowana i dobrze wyregulowana instalacja jest systemem bezobsługowym. Nie trzeba pamiętać o zaopatrywaniu go w paliwa kopalne. Efektem jest komfortowe zarządzanie dostawą ciepłej wody użytkowej oraz ogrzewania budynków zimą.

Inwestycja w Pałecznicy

Pałecznica to malownicza wieś położona w województwie małopolskim. Dzięki staraniom władz lokalnych, a w szczególności wójta, Marcina Gawła, z dotacji Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w lecie zeszłego roku wykonano w niej instalacje grzewcze oparte na bezglikolowych pompach ciepła marki Sofath w trzech budynkach użyteczności publicznej, w których skład wchodzą m.in. Obiekt Wielofunkcyjny i Remiza OSP, Gminne Centrum Kultury i Promocji Gminy Pałecznica oraz Biblioteka i Biuro Informacji Turystycznej. Firma Argus Sp. z o.o. z Jasła, Autoryzowany Koncesjoner Sofath, dostosowała moc pomp ciepła do poszczególnych budynków w oparciu o technologię pomp ciepła z pionowym wymiennikiem gruntowym w technologii bezpośredniego odparowywania.

Zastosowane rozwiązania

Budynki użyteczności publicznej w gminie, w której zostały zainstalowane pompy, mają łącznie 4 258,50 m².  Do tej pory wszystkie obiekty były zasilane kotłami na paliwo stałe. Pracowały one na parametrach 70°/60°C. Inwestor zainstalował w nich pięć pomp ciepła Caliane o łącznej mocy 87,3 kW. Łącznie wykonano dla nich 27 pionowych odwiertów o głębokości 30 metrów każdy.

Ze względu na obecność w niedalekiej odległości ujęć wody pitnej władze Gminy zdecydowały się zastosować pompy ciepła Caliane w technologii bezpośredniego odparowania, czyli takie, które nie wykorzystują szkodliwego dla otoczenia glikolu jako czynnika grzewczego. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest brak wymiennika ciepła wraz z pompą obiegową po stronie kolektora gruntowego, co zwiększa sprawność instalacji. Efektem są mniejsze koszty ogrzewania. Takie rozwiązania można stosować zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w budynkach użyteczności publicznej.

Wybrane rozwiązania grzewcze oferowane przez markę Sofath zamiast glikolu wykorzystują ekologiczny, nietoksyczny czynnik R410A. Zaletą jego stosowania jest prostsza obsługa instalacji, ponieważ czynnik nie starzeje się i nie zachodzi konieczność jego okresowej wymiany. Montaż systemów najwyższej jakości przez profesjonalne firmy instalatorskie daje pewność bezawaryjnej, prawidłowej i ekonomicznej pracy instalacji grzewczej.

Inwestycja w pompy ciepła - ekonomiczny i ekologiczny efekt

Inwestycja w pompy ciepła ma na celu znaczne zmniejszenie rocznych kosztów eksploatacyjnych. W 2012 roku wydatki na ogrzewanie za pomocą miału węglowego sięgały 25 000 złotych. Dzięki instalacji systemów, wykorzystujących odnawialne źródła energii, rachunki za ogrzewanie obniżyły się  prawie o połowę i będą wynosić około 13 500 złotych w skali roku. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że inwestor uniknie również nakładów finansowych, związanych z magazynowaniem opału i obsługą.

Dzięki zastosowaniu odnawialnych źródeł energii w systemach grzewczych obiektów użyteczności publicznej naszej gminy, znacznie zostaną zmniejszone koszty eksploatacyjne budynków. Inwestycja wpłynie również na obniżenie lokalnej emisji zanieczyszczeń powietrza - szacujemy, że emisja CO₂ zmniejszy się o blisko 180 ton rocznie, wylicza Marcin Gaweł, Wójt Gminy Pałecznica.

Dzięki pompom ciepła zmaleje ilość zanieczyszczeń emitowanych do powietrza, czyli niebezpiecznych pyłów zawieszonych, dwutlenku siarki, tlenku i dwutlenku węgla oraz tlenków azotu. Szacunkowo, zawartość CO₂ w ciągu roku z poziomu 190 spadnie do 13  ton, CO z wartości początkowej niemal trzech ton zmniejszy się do 0,19 tony, natomiast emisja SO₂  w wysokości 1,2 będzie niższa o około 90%,  dając 0,08 tony.

Inwestowanie w pompy ciepła jest opłacalne nie tylko w domach jednorodzinnych. Jak pokazuje przykład Pałecznicy, są one również odpowiednim rozwiązaniem w budynkach użyteczności publicznej.

Uroczyste otwarte inwestycji w Pałecznicy odbyło się w październiku 2014 r. W ceremonii  wzięły udział władze Województwa Małopolskiego, Gminy, pracownicy AGH nadzorujący projekt oraz przedstawiciele wykonawców i dostawcy sytemu.

źródło i zdjęcie: SOFATH