ABB wygrało przetarg na dostawę transformatorów dla TAURON

Dodano: poniedziałek, 30 stycznia 2012 13:42

Spółka ABB wygrała przetarg na dostawę energooszczędnych transformatorów średniego napięcia na potrzeby TAURON Dystrybucja S.A. Warta ponad 24 mln zł umowa jest jedną z największych tego typu w historii spółki, jeśli chodzi o transformatory dystrybucyjne.

1071 transformatorów średniego napięcia na potrzeby TAURON Dystrybucja S.A. dostarczy w wyniku wygranego przetargu ABB Sp. z o.o. O sukcesie w przetargu zadecydowały bardzo dobre parametry urządzeń zaoferowanych przez firmę.

Transformatory o mocach od 40 kVA do 1000 kVA zostaną zainstalowane w sieciach energetycznych obu podmiotów należących do TAURON Dystrybucja S.A., czyli EnergiiPro i Enionu, na terenie południowej Polski. Zgodnie z umową ich dostawy mają zakończyć się w tym roku.

"To jedno z najbardziej prestiżowych zamówień w historii Zakładu Transformatorów ABB w Łodzi. Jesteśmy zadowoleni, że po Polskiej Grupie Energetycznej kolejna czołowa polska spółka rynku energetycznego decyduje się na nasze energooszczędne transformatory w tak imponującej liczbie. Dla nas to potwierdzenie, że nasza nowa technologia wychodzi naprzeciw oczekiwaniom polskiej energetyki w zakresie oszczędności energii, a zatem również redukcji emisji CO2" powiedział Andrzej Kapczyński, dyrektor obszaru sprzedaży transformatorów ABB w Polsce.

W przetargu startowało 5 firm. Najważniejszym kryterium wyboru była cena, jednak ogromne znaczenie dla klienta miała również wielkość strat jałowych i obciążeniowych oferowanych transformatorów, czyli innymi słowy - energooszczędność. ABB zaproponowała transformatory amorficzne, charakteryzujące się od 4 do 5 razy mniejszymi stratami jałowymi mocy w porównaniu do standardowych transformatorów.

Zdaniem Andrzeja Szumińskiego, wiceprezesa ABB Sp. z o.o., transformator amorficzny jest odpowiedzią ABB na potrzeby rynku w zakresie stosowania rozwiązań i urządzeń energooszczędnych.

"Wspieranie wysiłków zmierzających do unowocześnienia polskiego systemu energetycznego jest dla nas niezwykłym przywilejem. Patrząc z punktu widzenia ilości już zainstalowanych bądź zamówionych transformatorów rozdzielczych amorficznych - przeszło 2000 sztuk - polska energetyka znalazła się w awangardzie energetyk europejskich. Wierzymy w kontynuację tego trendu" twierdzi Szumiński.

Grupa TAURON jest drugim co do wielkości producentem energii elektrycznej w Polsce. W 2010 r. moc elektrowni skupionych w Grupie wyniosła blisko 5,6 GW.

źródło i zdjęcie: abb.pl