Skanska buduje tylko w systemie LEED

Dodano: piątek, 13 stycznia 2012 09:50

Wszystkie biurowce, których deweloperem lub wykonawcą jest Skanska, realizowane są w systemie LEED, który potwierdza energooszczędność tych budynków m.in.w kwestii oświetlenia czy zużycia wody. Kierunek rozwoju na rynku zielonych biurowców wybrany przez szwedzką spółkę budowlaną jest coraz popularniejszy.

"Obecnie wszystkie budynki biurowe, których Skanska jest deweloperem i wykonawcą, będą realizowane w systemie LEED. Naszym celem jest uzyskanie dla każdej inwestycji certyfikatu na poziomie minimum Gold" mówi Marek Marszałek, menedżer Departamentu Jakości i Środowiska w Skanska S.A.

Jak dodaje, rynek zielonych biurowców na przestrzeni ostatnich paru lat bardzo dynamicznie się rozwija - i to nie tylko w Warszawie, ale też w innych miastach Polski: Wrocławiu, Gdańsku, Rzeszowie, Krakowie czy Poznaniu. Inwestorzy zdają sobie sprawę, że certyfikat potwierdzający mniejsze zużycie energii (nawet o 40% w stosunku do obiektów referencyjnych), oszczędność wody i bardziej korzystne dla zdrowia rozwiązania zastosowane w danym budynku wpływają w znaczący sposób na podwyższenie wartości obiektu, co ma znaczenie w obrocie nieruchomościami.

Spełniając restrykcyjne wymagania energetyczne i ekologiczne, budynku stawiane w systemie LEED są o blisko 30% mniej energochłonne, aniżeli przewiduje to polskie prawo.

Marek Marszałek podkreśla, że jeśli budynki są od początku projektowane w systemie LEED, nie ma żadnych dodatkowych kosztów w trakcie ich budowy, a wynajem powierzchni w takich budynkach ze względu na ich energo- i wodooszczędność jest tańszy.

"Skanska chce realizować budynki energooszczędne i w ten sposób przygotowuje się do wyzwań, jakie będą nas czekały w zakresie projektowania i realizacji obiektów o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię" zapewnia Marek Marszałek.

Biurowce, których Skanska jest inwestorem i wykonawcą, np. Marynarska Point czy Deloitte House w Warszawie, posiadają certyfikat GreenBuilding. GreenBuidling to program Komisji Europejskiej, do którego firmy przyłączają się dobrowolnie. Jego celem jest podniesienie poziomu efektywnego wykorzystania energii w budynkach komercyjnych. Projekty, które otrzymują certyfikat (zostają partnerami programu), muszą spełnić jeden warunek - zużycie energii musi być minimum 25% niższe niż przewidują to normy.

źródło: wnp.pl
zdjęcie: skanska.pl