Dom inteligentny - bezpieczeństwo i wygoda

Dodano: czwartek, 20 stycznia 2011 15:47

Inteligentny dom, to dom sterowany jednym przyciskiem, wykonujący wszystkie, wcześniej zaplanowane czynności w sposób w pełni automatyczny, niewymagający ingerencji domowników.

"Klucz stanowi jednostka centralna sterująca wszystkimi poddanymi pod nią urządzeniami" mówi Mariusz Jasiński, ekspert z firmy Elswar specjalizującej się w projektach i montażu inteligentnych instalacji. "Należy zatem zapomnieć o sytuacji, w której instalacje odpowiadające za oświetlenie, ogrzewanie czy pracę sprzętów stanowiły niezależne od siebie podzespoły. Nowoczesne instalacje umożliwiają sterowanie elektryką w domu czy biurze z jednego miejsca - stałego, jak np. panel umieszczony na ścianie lub mobilnego - za pośrednictwem pilota, telefonu komórkowego czy komputera podłączonego do sieci."

Czasem przez zapomnienie zdarzy się nie wyłączyć światła w pokoju, kuchni czy łazience - odpowiednio zaprogramowana instalacja inteligentna w sposób automatyczny wyłączy światło w pomieszczeniu, w którym nikt nie przebywa, a włączy w momencie, gdy ktoś się w nim pojawi. Z ekonomicznego punktu widzenia problem może stanowić także ogrzewanie oraz klimatyzacja, zarówno w sezonie zimowym, jak i letnim. Nieumiejętne zarządzanie energią może przysporzyć wielu problemów, zwłaszcza w przypadku budynków o dużych powierzchniach użytkowych. Inteligentne instalacje domowe pozwolą kontrolować temperaturę pomieszczeń i dbać o komfort cieplny domowników i pracowników w sposób nienadszarpujący zasobów portfela.

Magistrala komunikacyjna może objąć praktycznie wszystkie sprzęty domowe oraz biurowe - grzejniki, wentylatory kanałowe, lampy oświetleniowe, żaluzje i rolety, domofony i videodomofony, bramy garażowe, choć jak przyznają eksperci firmy Elswar, na tę chwilę najpopularniejszymi instalacjami są te, które pozwalają na sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem oraz klimatyzacją. W praktyce sterować można wszystkim, a jedynym ograniczeniem mogą być zasoby finansowe inwestora.

Inteligentne instalacje pozwalają na sterownie elektryką wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz. Skomputeryzowany budynek można otwierać bez kluczy, dzięki magnetycznym czujnikom, a dodatkowym zabezpieczeniem może być system antywłamaniowy zaprogramowany tak, by włączać światło w momencie pojawienia się w budynku niepożądanego gościa. Wśród dodatkowych, małych przyjemności, może być także możliwość sterowania sprzętem grającym i oświetleniem.

Inteligentny dom to zarówno bezpieczeństwo jak i wygoda. Dodatkowo oszczędności przyniosą długie lata bezawaryjnego użytkowania oraz pewność, że instalacja cały czas czuwa i zapobiega ewentualnym zalaniom czy pożarowi podnosząc przy tym komfort użytkowania mieszkania wyposażonego w taki system.

źródło i zdjęcie: informacja prasowa