Inwestycja ABB w technologie wspomagające energetykę wiatrową

Dodano: czwartek, 09 grudnia 2010 14:49

Firma ABB inwestuje w Pentalum Technologies, zlokalizowane w Izraelu przedsiębiorstwo rozwijające zaawansowane technologie "wyczuwania" wiatru, pozwalające na sterowanie i optymalizację pracy turbin i farm wiatrowych.


Pentalum pracuje nad innowacyjną technologią LIDAR (light detection and ranging), która pozwala na zdalne “wyczucie" wektora wiatru przed turbiną wiatrową, tak by ustawić ją optymalnie do uderzających w turbinę strumieni wiatru. System firmy Pentalum może mieć również zastosowanie do prognozowania wiatru i oceny miejsca lokalizacji farmy. Został zaprojektowany, by znacząco podnieść wydajność pracy farmy wiatrowej, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów w porównaniu do zastosowania innych, istniejących technologii pomiarowych.

Inwestycja ABB w technologie wspomagające energetykę wiatrową została wykonana za pośrednictwem ABB Technology Ventures, która inwestuje młode przedsiębiorstwa znajdujące się we wczesnej fazie wzrostu, dysponujące technologiami o znaczeniu strategicznym dla gałęzi przemysłu obsługiwanych przez ABB. Wśród innych inwestorów znalazły się również firmy Cedar Fund i Evergreen Venture Partners z Izraela oraz Draper Fischer Jurvetson ze Stanów Zjednoczonych.

LIDAR to urządzenie działające na podobnej zasadzie jak radar. Nazwa pochodzi od angielskiego akronimu LIDAR, utworzonego od wyrażenia: Light Detection and Ranging. Lidar jest połączeniem lasera z teleskopem. Laser wysyła poprzez specjalny układ optyczny bardzo krótkie i dokładnie odmierzone, ale silne impulsy światła o konkretnej długości fali i w określonym kierunku. Światło to ulega po drodze rozproszeniu, które jest obserwowane za pomocą teleskopu, znajdującego się w tym samym urządzeniu, a następnie rejestrowane za pomocą czułego detektora - fotodiody lub fotopowielacza, który bada natężenie zaobserwowanego rozproszonego światła.

Otrzymane dane są następnie analizowane komputerowo. Lidar służy do wyznaczania przejrzystości powietrza, badania koncentracji zanieczyszczeń w atmosferze i detekcji ich składu, wykrywania obszarów o odmiennej temperaturze, pomiaru ruchów powietrza na dużych odległościach itp.

źródło: wnp.pl
zdjęcie: Aneta Sadlik