Nowa fabryka Watt rozpocznie produkcję kolektorów słonecznych

Dodano: czwartek, 21 października 2010 06:46

W listopadzie firma Watt rozpocznie produkcję kolektorów słonecznych w nowej fabryce na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Sosnowcu. Produkowane może być tam nawet 300 tys. kolektorów słonecznych rocznie. Wartość inwestycji to ponad 59 mln zł.

"Z automatycznej linii do produkcji kolektorów płaskich schodzić będzie aż 2500 metrów kwadratowych kolektorów dziennie" - tłumaczy Sebastian Musioł, specjalista ds. marketingu i PR w Watt. Nowa fabryka Watt ma powierzchnię ponad 25 tysięcy metrów kwadratowych (cztery boiska piłkarskie) i posiada jedną z największych w Europie hal produkcyjnych. Produkowane w niej będą kolektory zarówno na rynek Polski, jak i rynki zagraniczne. Jej budowa współfinansowana została ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka - Działanie 4.4 Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym.

Nad rozwojem systemów solarnych pracować będzie rozbudowany Dział Badań i Rozwoju. Dodatkowo, by dbać o jakość swoich produktów, Watt stale monitoruje zarejestrowane w bazie danych systemy solarne. "Tego nie ma żadna inna firma na świecie. Prawie 50 proc. instalacji solarnych, nie tylko w Polsce, nie działa albo źle działa. Dzieje się tak dlatego, że klienci zawsze mają jakieś drugie źródło ciepła, bo muszą mieć, montują kolektory i mają ciepłą wodę, jednak nie wiedzą, czy tą ciepłą wodę mają z kolektorów czy z pieca. Stworzyliśmy taką bazę danych, gdzie klient sam loguje się na naszej stronie, wpisuje swoje dane i jeżeli coś mu się nie podoba, to my jedziemy i sprawdzamy" - podkreśla Sebastian Paszka, właściciel spółki Watt.

Watt prowadzi równocześnie własne badania nad wydajnością systemów solarnych. Doświadczenie i wiedza przynoszą efekty. Stworzony przez Watt płaski kolektor WATT 4000 S okazał się najwydajniejszym kolektorem na świecie.

"To co nas wyróżnia, to unikatowa na skalę światową, opatentowana technologia miękkiego lutowania strumieniowego. Kolektory słoneczne mają najwyższą efektywność na świecie, co zostało dowiedzione podczas badań laboratoryjnych i potwierdzone certyfikatem Solar Keymark. Ta sprawność osiąga prawie 85 procent" - wyjaśniał Sebastian Musioł.

źródło: wnp.pl
zdjęcie: Aneta Sadlik

Firma Watt