ABB zasili linię kolejową do Lotniska Chopina

Dodano: wtorek, 09 sierpnia 2011 10:42

Dwa zespoły transformatorowo-prostownikowe do zasilania podstacji trakcyjnej Okęcie w Warszawie powstają w fabryce ABB w Aleksandrowie Łódzkim. Dostarczenie na miejsce instalacji przewidziane jest na 10.08.2011 r.

Według zarządcy krajowej sieci kolejowej, którym jest spółka PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., linia kolejowa między Lotniskiem Chopina a centrum Warszawy jest pierwszą nową linią powstającą w Polsce od 1985 r. Umowa z ABB na dostarczenie zasilania jest częścią prac obejmujących modernizację odcinka linii kolejowej nr 8 między stacją Warszawa Zachodnia a stacją Warszawa Służewiec oraz wybudowanie połączenia kolejowego między terminalem lotniska a istniejącą linią. Łącznica o dwóch torach będzie miała prawie 2 km długości.

Współpracująca z PKP PLK firma ABB zasili linię kolejową, umożliwiającą bezpieczny i szybki przejazd z warszawskiego Lotniska Chopina do centrum miasta.

"Klient, z którym współpracujemy już od dłuższego czasu, otrzyma urządzenia sprawdzone, udoskonalane przez nas na przestrzeni ostatnich lat pod kątem eksploatacji w układach zasilania trakcji. Cieszymy się, że polska kolej przy wyborze dostawców dla swoich najnowszych inwestycji opiera się na sprawdzonych rozwiązaniach i kieruje się nie tylko ceną, ale również jakością" - mówi odpowiedzialny w Polsce za produkty do zasilania trakcji prądu stałego ABB, Włodzimierz Frykowski.

Szybka Kolej Miejska ma na tym odcinku kursować co kwadrans i przewozić jednorazowo około 900 pasażerów. Jak zapowiadają PKP PLK, nowa linia kolejowa zostanie oddana do użytku w 2012 r. Kibice przylatujący do Warszawy na finały piłkarskich mistrzostw Europy UEFA Euro 2012 dotrą bezkolizyjnie w ciągu 20 minut do centrum i na Stadion Narodowy. Planowane jest połączenie linii kolejowej do Lotniska Chopina z liniami do Legionowa i Sulejówka.

źródło i zdjęcie: ABB.pl