Masa Therm Polska - W kierunku domów zero energetycznych

Nowa dyrektywa europejska z 19 maja 2010 r. przewiduje że wszystkie nowe budynki po 31 grudnia 2020 r. powinny być prawie zero energetyczne. Wynika więc z powyższego, że istniejące budynki powinny być zmodernizowane w tym samym kierunku.

Aby osiągnąć te cele należy:

  • Stosować izolacje cieplne, które absorbują energię słoneczną dla ogrzewania i chłód nocny dla ochładzania.
  • Odzyskiwać energię z wyprowadzanego powietrza do ogrzewania jak również do ochładzania.
  • Odzyskiwać ciepło z szarej wody tak bardzo przydatne zwłaszcza zimą.

Masa Therm Polska sp. z o.o. ma w swojej ofercie kilka unikalnych technologii dla budownictwa energooszczędnego. Są to:

Panele słoneczne RymSol - jedyna izolacja która dodatkowo grzeje. Elementy są łatwe do zamontowania, nawet na budynkach istniejących (za pomocą 4 śrub). Rekuperacja energii słonecznej wynosi 30 do 45%.

Indywidualna wentylacja RylkAir - jedyny rekuperator który można prać w pralce. Jest łatwy w instalacji nawet w budynkach istniejących, gdyż nie wymaga sieci przewodów, rekuperuje 80% ciepła powietrza i zysków wewnętrznych.

Przykładowo, nawet bardzo dobrze ocieplony dom (U~0,1 W/m²K) o powierzchni użytkowej 120 m² ma straty termiczne: 20 kWh/m² rok x 120 m² = 2400 kWh/rok. Montując 30 m² RymSol na ścianie południowej otrzymujemy zysk od energii słonecznej: 30 m² x 350 kWh/m²rok (średnia nasłonecznienia) x 0,35 (efektywność energetyczna RymSol) = 3700 kWh/rok, co kompensuje powyższe straty.

Trzeba podkreślić, że panele RymSol jak i rekuperatory RylkAir, ulepszają radykalnie bilans cieplny domów istniejących. Szybki montaż jest w tym przypadku bardzo ważnym atutem.

Jest już udowodnione, że domy o bardzo wysokim poziomie energooszczędności, przewyższającym poziom domów pasywnych, nie są drogie, jeżeli podchodzi się kompleksowo z nowymi technologiami.


Wszystko co nie będzie przywidziane teraz, będzie bardzo kosztowne dla modernizacji w przyszłości.

Szczególnej uwadze Państwa polecamy książkę dr inż. E. Rylewskiego opisującą filozofię budowania domów pasywnych oraz technologie służące do ich konstrukcji.

Masa Therm Polska