Wentylacja przyjazna dla każdego

Wentylacja mechaniczna, zwana rekuperacją, to coraz częściej poruszany temat w budownictwie jednorodzinnym. Potrzeba jej stosowania i jej zalety sprawiają, iż zdobywa liczne rzesze zwolenników szybciej niż inne nowinki techniczne i urządzenia jakie można dziś kupić do domu.

Wentylacja mechaniczna

Ideą wentylacji mechanicznej jest wykorzystanie odrobiny energii elektrycznej do wprowadzenia powietrza wentylowanego w uporządkowany i ukierunkowany ruch.

Dzięki zastosowaniu rekuperatora, wyciągane powietrze nie mieszając się, przekazuje swoją energię w postaci ciepła powietrzu świeżemu, które wtłaczane jest do naszego domu. Takie rozwiązanie nie tylko zapewnia nam ciągłą dostawę tlenu  do pomieszczeń w których przebywamy, ale pozwala na pozbycie się uporczywych  zapachów kuchennych i sanitarnych, nadmiaru wilgoci z łazienek, czy choćby dwutlenku węgla.

Urządzenia, zwane rekuperatorami, dzięki swoim zaletom pozwalają na "uszczelnienie termiczne" domu w optymalnych warunkach do 50%. Oznacza to, że w porównaniu z domem wyposażonym w wentylację grawitacyjną, wydamy nawet o połowę mniej na ogrzewanie naszych domostw. Aspekt ekonomiczny może być bardzo ważny, szczególnie jeśli budujemy dom energooszczędny, który z idei nie powinien  pochłaniać dużych ilości energii na swoje  utrzymanie.

Niestety bardzo często w pogoni za niskimi rachunkami zapominamy o podstawowych zasadach, które mają spore znaczenie dla naszego zdrowia. Wykorzystując najnowsze materiały i technologie zapominamy o tym, że przyjazny dom to przede wszystkim klimat - a zatem również powietrze jakim oddychamy. Jeśli wentylacja działa za słabo  - zaduch, wilgoć oraz nagromadzenie się niektórych gazów i pierwiastków może doprowadzić do rozwoju zagrzybienia w budynku, a nawet do licznych chorób. Nie mówi się już tylko o chorobach dróg oddechowych.

Brak  odpowiedniej ilości tlenu sprawia, że słabiej  odpoczywamy, nie wysypiamy się, a zatem  nasz organizm znacznie gorzej się regeneruje, staje się bardziej podatny na działanie stresu oraz  łatwiej poddaje się infekcjom. A to tylko kilka z aspektów zdrowotnych, które mnożyć można w nieskończoność. Wniosek jest zatem jeden - należy zadbać o sprawną wentylację w budynku. Jest to niezwykle trudne w sytuacji, w której budynek  szczelny jest jak przysłowiowy termos, który nie  traci ciepła, przez to nie oddycha, bo naturalna wentylacja nie może działać.

Najwięcej na temat "klimatu" i tego co "wisi" w powietrzu mogą powiedzieć Ci, którzy cierpią na różne schorzenia związane z drogami oddechowymi - astma, przewlekłe przeziębienia i katar oraz alergie. Te ostatnie coraz częściej stają się używanym przez lekarzy wytłumaczeniem naszych problemów. Okazuje  się iż uczulenie na kurz lub niektóre substancje może ujawnić się po wielu latach.

Coraz więcej z nas, lub naszych bliskich cierpi na jakąś odmianę alergii. Każdy kto zetknął się z tym schorzeniem wie jak trzeba się leczyć. Garść pigułek pozwala normalnie funkcjonować w ciągu dnia, ale powodują senność. Kawa w dużej ilości to nie najzdrowszy lek na senność. Bez leków oczy i nos puchną a życie staje się piekłem od którego nie ma  ucieczki.

Wykonanie wentylacji mechanicznej

A co by było gdyby jednak istniał jakiś sposób? Własny bastion we własnym domu? Brzmi prawie jak bajka, ale to prawda! Wentylacja mechaniczna nie tylko dba o wymianę powietrza zmniejszając nasze rachunki za ogrzewanie, ale również filtruje powietrze z niechcianych cząstek. W zależności od  rodzaju filtra może zatrzymać piasek i kurz z ulicy, a nawet pyłki roślin i inne alergeny. W nowoczesnych rekuperatorach takich jak centrala RENOVENT HR filtry, które się stosuje mogą być zwykłym kawałkiem flizeliny, lub filtrem który sprawi, że dom będzie wolny od alergenów.

Ustawienie i odpowiednie wyregulowanie systemu sprawia, że w domu tworzy się poduszka powietrzna, która zapobiega również dostawaniu się niepożądanych cząstek choćby podczas otwarcia drzwi. I w ten oto sposób stosując proste rozwiązanie możemy osiągnąć upragniony spokój. Koszt  takich filtrów może wydawać się wysoki (kwota w okolicach 250 zł rocznie) ale kiedy rozważymy wszystkie za i przeciw okaże się, że to naprawdę drobnostka. Wielu z was na pewno zadaje sobie  pytanie czy stać go na takie rozwiązanie.

Koszt wykonania systemu wentylacji mechanicznej w nowo budowanym domu to wydatek na poziomie 10-15 tys. zł (średni dom o powierzchni  180 m2). Jeśli odejmiemy koszt murowania kominów wentylacji grawitacyjnej, które są zbędne w przypadku stosowania rekuperacji, okaże się, że system wentylacji mechanicznej  kosztuje zaledwie kilka tysięcy złotych. W budynkach gotowych również znajdzie się co najmniej kilka rozwiązań, które sprawią, że dom stanie się ciepły i przyjazny dla każdego.

Oferta cenowa

Propozycje projeków przygotowywane przez firmę ASK są absolutnie niezobowiązujące. Aby się przekonać wystarczy zadzwonić lub napisać. Wszystkich potrzebnych informacji mogą Państwo szukać na naszych stronach lub po prostu skontaktować się z nami, a z przyjemnością udzielimy odpowiedzi na wszystkie pytania

Alternatywne Systemy Komfortu