Dom energooszczędny i instalacja wentylacyjna z rekuperatorem

Jeszcze nie wszyscy inwestorzy podczas budowy domu zwracają uwagę na późniejsze koszty eksploatacyjne oraz komfort klimatyczny mieszkania. Błędem jest pozostawianie decyzji o wyborze systemu wentylacyjnego na ostatnią chwilę.

Instalacje wentylacyjne

Podczas budowy staramy się, aby dom przede wszystkim był dobrze zaizolowany i szczelny. Czy jednak taki dom jest zdrowy dla przebywających w nim osób? A z drugiej strony - czy tradycyjny system wentylacji grawitacyjnej nie kłóci się z ideą energooszczędności?

Nowoczesne, energooszczędne technologie budowlane czy izolacyjne powodują konieczność zastosowania innych nowoczesnych technologii instalacyjnych umożliwiających komfortowe życie wewnątrz.

Do najnowocześniejszych rozwiązań instalacji wentylacji z odzyskiem ciepła należą rekuperatory AERIS montowane w instalacjach wentylacyjnych Rekuperatory.pl. Nowoczesny dom energooszczędny, który będzie jednocześnie przyjazny dla użytkownika, musi zostać wyposażony w dobrej klasy nowoczesną instalację wentylacyjną z odzyskiem ciepła.

Dobrej klasy instalacja to system wykonany ze sztywnych przewodów wentylacyjnych, doskonale i starannie zaizolowanych oraz wyposażony w dobrej klasy rekuperator przeciwprądowy zapewniający nie tylko odpowiednią wydajność przepływu powietrza i wysoki współczynnik odzysku ciepła, ale także minimalne zużycie energii niezbędnej do zasilenia wentylatorów urządzenia.

Komfort użytkownika zależy od skuteczności pracy urządzenia i jego doskonałego wyciszenia, warto jednak pamiętać również o minimalnych kosztach eksploatacyjnych i jego bezobsługowej pracy.

Praca systemu wentylacyjnego

Rekuperatory.pl to nie tylko najwyższej klasy centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła spełniające wszystkie wymienione powyżej założenia, ale przede wszystkim kompleksowe rozwiązania wentylacyjne do budynków mieszkalnych: od projektu poprzez dobór zgodnie z obowiązującymi przepisami, dostawę aż do montażu najnowocześniejszych i najbardziej energooszczędnych rekuperatorów wraz z instalacją wentylacyjną.

Preferowane przez nas rekuperatory przeciwprądowe AERIS odzyskują nawet powyżej 95% ciepła, obniżając znacząco koszty eksploatacyjne budynków. Minimalne zużycie prądu (od zaledwie 6 W), doskonałe wyciszenie oraz rozbudowany system sterowania czyni pracę systemu wentylacyjnego niezauważalną oraz praktycznie bezobsługową.

Instalacja wykonywana z przewodów sztywnych Air Spiralo® o odpowiednich średnicach zapewnia nie tylko cichą pracę instalacji, ale także możliwość jej wyczyszczenia, czego zazwyczaj nie zapewniają instalacje wentylacyjne wykonywane w całości z przewodów elastycznych. Aby zapewnić maksymalny komfort mieszkańcom, w naszych systemach wykorzystujemy dodatkowo zarówno systemy chłodzenia letniego ARTIC, jak i gruntowe wymienniki ciepła w wersji antybakteryjnej.

Dom energooszczędny

Dobrze działający system wentylacyjny z odzyskiem ciepła to nie tylko niskie koszty eksploatacyjne budynku, ale także zdrowie i dobre samopoczucie mieszkańców. Powietrze w dobrze wentylowanym domu zawiera wielokrotnie mniej zanieczyszczeń chemicznych oraz niebezpiecznych gazów niż w budynku z niesprawnym systemem wentylacyjnym.

Dom energooszczędny dzięki zastosowanym materiałom i technologiom traci energię zupełnie inaczej niż domy budowane jeszcze zaledwie kilka czy kilkanaście lat temu. Do niedawna sądzono, że straty energetyczne w wyniku wentylacji budynku to zaledwie 20-30% całkowitych strat ciepła. Pozostała część energii wypromieniowana była przez dach, ściany, okna czy podłogi.

Dziś jest inaczej - dom energooszczędny przez okna, dach czy ściany może tracić zaledwie kilkanaście procent ciepła. Pozostałe straty energetyczne, sięgające w przypadku niektórych domów powyżej 50% całkowitych strat ciepła, to skutek pracy tradycyjnej wentylacji. Dzięki naszym systemom rekuperacyjnym odzyskamy większość ciepła i skierujemy je z powrotem do wnętrza domu wraz ze świeżym powietrzem, zapewniając jednocześnie najwyższą trwałość i jakość pracy systemu wentylacyjnego.

W dzisiejszych czasach rekuperacja to już konieczność. Bardzo popularne obecnie domy energooszczędne i pasywne nie będą nimi bez zamontowanej wentylacji z rekuperatorem wysokiej klasy, który odzyskuje ponad 90% ciepła.

Rekuperatory.pl