Zdrowie i energooszczędność

Jak połączyć razem te dwa parametry? To proste – przez system wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła. Potocznie mówimy, że trzeba w domu zamontować rekuperator – czyli centralę wentylacyjną, która ma wbudowany wymiennik pozwalający na odzyskiwanie ciepła z powietrza usuwanego z domu.

Rodzaje wentylacji

Współczesne budownictwo narzuca wykonywanie budynków szczelnych i dobrze ocieplonych, a to wymusza stosowanie wentylacji mechanicznej. Wentylacja grawitacyjna w szczelnych budynkach nie działa.

Powoduje to szybkie ich zagrzybianie i rujnowanie zdrowia użytkowników, jak również degradację substancji budowlanej (ścian itd.), dlatego koniecznością jest stosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Dobrze zaprojektowany i wykonany system wentylacyjny z odzyskiem ciepła w domu mieszkalnym powinien optymalizować następujące procesy:

  • odzysk ciepła z powietrza usuwanego,
  • koszty eksploatacyjne systemu,
  • wielkość wymiany i sposób organizacji przepływów powietrza.

Dodatkowo system taki powinien znacząco wpływać na poprawę parametrów czystości powietrza.

Każda centrala wentylacyjna wyposażona jest w filtry, lecz nie zawsze dobrze spełniają one swoje zadanie. Często są zbyt małych rozmiarów i o niskiej skuteczności filtracji. Filtry, które firma Pro-Vent montuje w swoich centralach MISTRAL, są dużych rozmiarów, co daje małe opory przepływu powietrza (czyli centrala się "nie dusi"), o minimalnej klasie G4. Filtry takie skutecznie zatrzymują do 90% pyłów, łącznie z pyłkami drzew i traw (co jest ważne dla alergików).

Dodatkowo Pro-Vent zaleca wymianę filtrów co 3 miesiące. Z tego powodu, według polityki firmy, są one dostępne w niskiej cenie.

Chcąc poprawić pracę układu wentylacyjnego i zwiększyć jakość powietrza nawiewanego , można zastosować płytowy GWC. Układ taki pozwala na maksymalny odzysk ciepła do 96% i jednocześnie poprawia parametry higieniczne powietrza dostarczanego do pomieszczeń.

Jak potwierdzają badania Wojewódzkiej Stacji Epidemiologicznej, powietrze po przejściu przez płytowy GWC Pro-Vent Geo jest oczyszczone z zarodników grzybów i zawiera znacznie mniej bakterii. Jest ono także dodatkowo nawilżone zimą, co ma duże profilaktyczne znaczenie dla naszego organizmu. Gruntowy wymiennik ciepła dodatkowo zimą dostarcza do centrali powietrze o temperaturze ok. 2°C (kiedy na dworze panuje mróz), natomiast latem (podczas upałów) uzyskujemy powietrze o temp. 14-18 C. To jest kolejny zysk - ogrzane lub ochłodzone powietrze "za darmo" - bez nagrzewnic i chłodnic.

Pro-Vent