Naturalny gaz płynny Novatek blisko natury w Porszewicach

Naturalne piękno wymaga szczególnej pielęgnacji i dbałości, dlatego też w malowniczo położonym wśród lasów Ośrodku Konferencyjno-Rekolekcyjnym Uroczysko Porszewice, jako niezależne i ekologiczne źródło energii stosowany jest gaz płynny Novatek, który wykorzystywany jest zarówno do ogrzewania jak i do funkcjonowania zaplecza gastronomicznego.

Uroczysko Porszewice to funkcjonujący od 2009 r. nowoczesny Ośrodek Konferencyjno-Rekolekcyjny, idealnie wkomponowany w przestrzeń leśną na obrzeżach Łodzi. Uroczysko jest obiektem urozmaiconym zarówno pod względem przyrodniczym jak i kulturowym, dlatego też przez cały rok jest miejscem licznych spotkań, konferencji i rekolekcji.


Motto ośrodka brzmi "Miejsce przyjazne ludziom i środowisku", dlatego też właściciele obiektu postawili wyłącznie na ekologiczne rozwiązania, również te w zakresie ogrzewania. Nie mając dostępu do gazu ziemnego zdecydowali o wyborze niezwykle czystego i ekologicznego paliwa jakim jest gaz płynny. LPG jest bowiem jednym z najczystszych stosowanych źródeł energii, spala się czysto i bezzapachowo, a produktami spalania całkowitego LPG jest dwutlenek węgla i woda. Ponadto poziom emisji szkodliwych substancji jest najniższy z tradycyjnych paliw, zatem nie ma negatywnego wpływu na naturalne piękno, które otacza ośrodek.

Instalacja LPG, która znajduje się na terenie ośrodka, składa się z 4 zbiorników o pojemności 6400 litrów, a w ciągu roku zużywanych jest ok. 100 tys. litrów gazu płynnego.

Paliwo to wykorzystywane jest zarówno do ogrzewania obiektu, jak i do funkcjonowania zaplecza gastronomicznego. Jednakże właściciele ośrodka od początku działania instalacji borykali się z problemami technicznymi, jak i ze słabą jakością gazu, co miało negatywny wpływ na pracę kotłów i funkcjonowanie całego obiektu.

Z pomocą w 2011 r. przyszli specjaliści z firmy Novatek, którzy sprawdzili całą instalację, dokonali stosownej modernizacji, a przede wszystkim dostarczyli gaz o najwyższej jakości. Oferowany przez Novatek LPG powstaje w wyniku naturalnych procesów, dzięki czemu jest wyjątkowo czysty oraz ma unikalne i bardzo stabilne parametry jakości. Ponadto posiada bardzo wysoką wartość opałową, co oznacza, że dostarcza więcej energii z kilograma niż większość konkurencyjnych paliw.


Schemat instalacji 4-zbiornikowej z parownikiem

Jego właściwości od razu zostały docenione i dostrzeżone przez zarządzających obiektem.

Zmiana dostawcy gazu wpłynęła bardzo pozytywnie na sposób funkcjonowania całego naszego ośrodka, a dodatkowo, kupując gaz bezpośrednio od producenta, poczyniliśmy oszczędności na poziomie ok. 40%, mówi ks. Dyrektor Paweł Pęczek zarządzający obiektem. Współpracując z poprzednim dostawcą często wzywaliśmy serwis, borykaliśmy się z opóźnieniami w dostawach, jak również wielokrotnie zlecaliśmy analizy jakościowe gazu, który budził nasze wątpliwości, dodaje ksiądz Pęczek.

Obecnie, dzięki wykorzystaniu usług i surowca firmy Novatek, sytuacja diametralnie się zmieniła. Terminowe dostawy, najwyższej jakości gaz w cenach producenta oraz fachowe doradztwo na każdym etapie współpracy daje zarządzającym pełen komfort i poczucie bezpieczeństwa. I co najważniejsze, wreszcie ośrodek może w pełni korzystać z zalet jakie daje gaz płynny, a odwiedzający ośrodek mogą komfortowo korzystać z walorów tego urokliwego miejsca.

źródło i zdjęcia: http://www.ogrzewanielpg.novatekpolska.pl