Nibe-Biawar - termomodernizacja budynku z powietrzną pompą ciepła NIBE SPLIT

Rosnące ceny paliw, a co za tym idzie rosnące koszty ogrzewania budynku, powodują iż coraz więcej ludzi poszukuje różnych alternatyw w sposobie dostarczania ciepła do pomieszczeń. Bez wątpienia takimi alternatywami są Odnawialne Źródła Energii, do których zaliczamy pompy ciepła - urządzenia niezwykle energooszczędne, bezawaryjne i proste w obsłudze.

Jednostka wewnętrzna NIBE SPLIT ACVM 270 i licznik energii.

Zainteresowanie pompami ciepła z roku na rok rośnie. Urządzenia te instalowane są zarówno w nowych obiektach, jak i istniejących budynkach, które poddawane są termomodernizacji, w celu ograniczenia strat ciepła oraz zmniejszeniu zapotrzebowania na moc cieplną.

Idealnym rozwiązaniem przy termomodernizacji budynku jest zastosowanie powietrznej pompy ciepła typu NIBE SPLIT. Jest to pompa ciepła nowej generacji, która powstała jako owoc współpracy między szwedzkim koncernem NIBE AB i japońskim Mitsubishi Heavy Industries Ltd. NIBE Split to urządzenie typu powietrze/woda składające się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej, które utrzymuje komfort cieplny w budynku przez cały rok, zapewniając jednocześnie ogrzewanie, chłodzenie i ciepłą wodę użytkową.

Jednostka zewnętrzna NIBE SPLIT AMS 10-12 kW.

NIBE SPLIT oparta jest na technologii inwerterowej, zapewniającej wyższą niż w przypadku tradycyjnych pomp efektywność pracy, dzięki dostosowywaniu mocy sprężarki (w zakresie 3,5-12kW zgodnie z EN14511 A7/W45), do aktualnego zapotrzebowania budynku na ciepło. Brak konieczności wykonywania kolektora gruntowego, cicha praca, szeroki zakres temperatury pracy (od -20°C do +43°C), zintegrowany wężownicowy wymiennik ciepłej wody użytkowej o pojemności 270 l, wbudowana grzałka elektryczna o maksymalnej mocy 9 kW i łatwość obsługi to dodatkowe zalety pompy ciepła NIBE SPLIT. Ponad to urządzenie zapewnia, aż 580C na zasilaniu systemu grzewczego z pracy samej sprężarki bez pomocy grzałki, co czyni je idealnym do termomodernizacji budynków, w których użytkownicy chcą zachować istniejący wysokotemperaturowy system grzejnikowy.

Obiekt referencyjny

W 2010 roku w wolno stojącym budynku mieszkalnym jednorodzinnym o powierzchni użytkowej 200 m², położonym w małej miejscowości w okolicach Łodzi (III strefa klimatyczna), zainstalowano pompę ciepła NIBE SPLIT, która jako źródło ciepła wykorzystuje powietrze zewnętrzne i w stu procentach zapewnia ogrzewanie i produkcję ciepłej wody użytkowej zastępując inne źródła grzewcze i dając oszczędności na poziomie 65%.

W okresach szczytowego poboru ciepła (gdy temp. otoczenia spada poniżej -10°C), zainstalowaną pompę ciepła wspomaga wbudowany w jednostce wewnętrznej moduł elektryczny. Pompa ciepła posiada osobny licznik energii elektrycznej, który po 3 miesiącach eksploatacji (październik-grudzień) wskazał zużycie 2900 kWh. Szacunkowo możemy obliczyć (wyliczenie w programie NIBE VPDim), że roczny koszt energii do zasilania pompy ciepła wyniesie ok. 3600 zł przy całkowitym zużyciu energii elektrycznej 7200 kWh.

Spośród innych urządzeń na rynku pompę ciepła NIBE SPLIT wyróżnia elastyczność lokalizacji i prostota instalacji. Obie jednostki łączy się ze sobą systemem rur, a następnie wypełnia się czynnikiem chłodniczym, w który pompa ciepła jest fabrycznie wyposażona. Jednostkę zewnętrzną możemy zawiesić na ścianie budynku, za pomocą uchwytów ściennych lub postawić na stelażu naziemnym przy ścianie budynku. Pompę można łączyć z dodatkowymi źródłami ciepła, jak np. kotły, kolektory słoneczne lub ogrzewacz wody, w związku z czym istnieje możliwość uzyskania dodatkowej energii cieplnej, gdy jest taka potrzeba.

Nibe-Biawar