Nibe-Biawar - pompy ciepła

W związku z rosnącym zainteresowaniem odnawialnymi źródłami energii przy jednoczesnym braku mechanizmów wsparcia dla tego typu urządzeń, firma Nibe-Biawar wprowadziła dotację do pomp ciepła dla użytkowników, którzy dokonają zakupu pompy ciepła za pośrednictwem wybranej firmy instalacyjnej lub dystrybutora w okresie trwania promocji.

Promocja trwa od 04.04.2011 r. do 30.09.2011 r. lub do wyczerpania zapasów. Promocją objętych jest łącznie 200 szt. gruntowych pomp ciepła typu Nibe F1145/1245. Regulamin promocji oraz szczegółowe informacje na www.Biawar. com.pl. Im szybsza decyzja tym większa szansa na dotację i montaż najbardziej komfortowego i ekonomicznego systemu grzewczego... ale o tym w kilku zdaniach poniżej.

Pompy ciepła to urządzenia przeznaczone do ogrzewania, chłodzenia, a także produkcji ciepłej wody użytkowej. Pompa ciepła jest najbardziej ekonomicznym urządzeniem grzewczym spośród konwencjonalnych systemów grzewczych. Pomimo tego iż koszty inwestycyjne są wyższe (cena gruntowej pompy ciepła z wbudowanym zasobnikiem c.w.u. wynosi około 28 tys. zł netto), późniejsze koszty eksploatacji przechylają szalę na korzyść tych urządzeń (rys. 1).

Rys 1. Roczny koszt ogrzewania domu o pow. 200 m2 z różnych źródeł ciepła (PLN).

Największą zaletą pomp ciepła Nibe jest ich wysoka sprawność (COP=5,03 dla Nibe F1245 - 10 kW przy B0/W35), co przekłada się na niskie koszty eksploatacji pompy ciepła. Tak wysoką efektywność Nibe uzyskało między innymi dzięki wprowadzeniu elektronicznie sterowanych pomp obiegowych (klasa A), programowania czasowego w trzech okresach na dobę, nowej izolacji termicznej i innych innowacyjnych rozwiązań w konstrukcji urządzenia. Nowy, duży wyświetlacz pokazuje pełne informacje o statusie pompy, czasie pracy, wszystkich temperaturach odczytywanych w urządzeniu. Kolejną cechą związaną z nowoczesnym, wysoko zaawansowanym sterownikiem pomp Nibe jest możliwość jego aktualizacji i przekazywania danych przez port USB.

Natężenie dźwięku podczas pracy pomp ciepła Nibe F1145 i Nibe F1245 wynosi 43 dB(A), co sprawia, że ludzkie ucho nie jest w stanie określić czy pompa pracuje.

Oprócz ogrzewania domu i wody, pompa może pełnić funkcję chłodzenia budynku w okresie letnim, wentylacji z odzyskiem ciepła; ma możliwość sterowania dwoma obiegami grzewczymi, ogrzewaniem wody basenowej, systemem solarnym itp. Dzięki modułom komunikacyjnym SMS i MODBUS istnieje możliwość zewnętrznego sterowania urządzeniem.

Pompa ciepła do produkcji ciepłej wody użytkowej Biawar

Od tego roku firma Nibe-Biawar ma w swojej ofercie pompę ciepła do przygotowania ciepłej wody użytkowej Biawar OW-PC 270, która jest ciekawą alternatywą dla popularnych w naszym kraju kolektorów słonecznych. Jej zasada działania opiera się na pracy typowej sprężarkowej pompy ciepła, która do produkcji c.w.u. wykorzystuje ciepło zakumulowane w powietrzu. Sprawność pompy ciepła Biawar wynosi aż COP=3,33 (dla A7/W45), w związku z czym koszt zużycia energii elektrycznej potrzebnej do przygotowania ciepłej wody w typowym budynku jednorodzinnym wynosi mniej niż 1 zł dziennie.

Istotną zaletą pompy ciepła OW-PC 270 jest możliwość korzystania z powietrza o temperaturze aż do -10°C. Dzięki temu, urządzenie może prawie przez cały rok korzystać z darmowego źródła energii, jakim jest powietrze zewnętrzne. Atrakcyjna cena (9500 zł netto), łatwość obsługi, prosta instalacja, tanie źródło ciepłej wody, wentylacja mechaniczna oraz możliwość wykorzystania chłodnego powietrza powoduje, że pompy ciepła służące przygotowaniu ciepłej wody użytkowej stają się dziś coraz bardziej popularne zastępując systemy solarne.

dr inż. Małgorzata Smuczyńska, Kierownik Działu Odnawialnych Źródeł Energii

Nibe-Biawar

 

Powiązane artykuły

» Dotacja do pomp ciepła NIBE