Zamel - elektryczne systemy grzewcze Matec

Matec to nowa grupa urządzeń stanowiących źródła ciepła w elektrycznych systemach ogrzewania podłogowego. Producentem urządzeń ogrzewania podłogowego jest pszczyński producent kabli i przewodów CET Sp. z o.o.

Firma posiada ponad 20-letnie doświadczenie w produkcji kabli i przewodów niskoprądowych. Marka CET jest jedną z wielu grup wyrobów wytwarzanych przez przedsiębiorstwo połączonych kapitałowo dwóch firm ZAMEL CET. ZAMEL z kolei posiada ugruntowaną już pozycję w produkcji urządzeń sterujących i kontrolujących z zakresu automatyki budynkowej.

Elektryczne maty grzejne to jeden z najprostszych w montażu systemów ogrzewania podłogowego. Jest stosowany w budownictwie mieszkaniowym i przemysłowym. Zapewnia on relatywnie szybko komfort cieplny poprzez równomierny rozkład temperatury w dogrzewanych pomieszczeniach (np. łazienka, wiatrołap, kuchnia, sypialnia). W systemach tych wraz z matą grzejną stosowane są regulatory temperatury, które w sposób precyzyjny sterują i kontrolują temperaturę oraz ograniczają bezwładność ciepła.

Matec to przede wszystkim maty wykonane z wysokiej jakości siatki samoprzylepnej, co w sposób wymierny ułatwia układanie ich na posadzce. Dodatkowo mata wyposażona jest w taśmy klejące, które eliminują przesuwanie się jej podczas rozprowadzania zaprawy klejowej. Siatka jest odporna na ewentualne uszkodzenia mechaniczne mogące wystąpić podczas standardowego montażu wywołane chociażby ruchem pacy. Z drugiej jednak strony łatwo poddaje się cięciu nożyczkami podczas skracania lub tworzenia zakrętów przy układaniu.

Sam przewód grzejny wykonany jest z wysokiej jakości żył oporowych o odpowiednio dobranych parametrach, co gwarantuje optymalną wydajność ciepła na jednostkę mocy. W zależności od sposobu zasilania przewody grzejne posiadają konstrukcję jedno- lub dwużyłową. Przewody zasilające w matach jednostronnie zasilanych posiadają konstrukcję trzyżyłową H03VV-F 3G0,75. Maty dwustronnie zasilane wyposażone są w przewody jednożyłowe YcLXSek 300/500V 1 x 0,75 mm². Wszystkie przewody produkowane są przez CET w Pszczynie.

Matec oferuje maty wyposażone w komplet akcesoriów niezbędnych do instalacji (przewód zasilający, przewód podłogowego czujnika temperatury, peszel ochronny dla obu przewodów, puszka elektryczna podtynkowa do instalacji regulatora temperatury). Dla osób ceniących sobie wygodę zakupu Matec proponuje gotowe zestawy ogrzewania podłogowego. W skład zestawu wchodzi regulator temperatury manualny lub programowalny zależnie od rodzaju tego zestawu.

W zakresie kontroli i regulacji ciepła Matec umożliwia klientowi wybór jednego z trzech regulatorów temperatury. Dwa z nich do montażu naściennego, trzeci instalowany podtynkowo. Dodatkowo jako sterujące urządzenia modułowe do montażu na szynie TH-35 Matec wykorzystuje regulatory temperatury EXTA (typ RTM) produkowane przez ZAMEL.

Podstawowy model regulatora temperatury to manualny, natynkowy RTS-01 współpracujący z elektrycznym lub wodnym ogrzewaniem podłogowym. Kontroluje on temperaturę za pomocą wbudowanego czujnika wewnętrznego lub podłogowego zewnętrznego.

Podstawowe cechy tego modelu:

 • wyświetlacz LCD pokazujący aktualną temperaturę pomieszczenia
 • praca w trybie ekonomicznym lub komfortowym
 • łatwa, intuicyjna obsługa

Rozwiązanie oferujące komfort w zakresie regulacji i kontroli temperatury to natynkowy, programowalny regulator temperatury RTS-02 współpracujący z elektrycznym lub wodnym systemem ogrzewania podłogowego. Wyposażony w podtrzymanie bateryjne. Kontroluje i reguluje temperaturę za pomocą:

a) czujnika w pomieszczeniu
b) czujnika podłogowego
c) czujnika w pomieszczeniu z ograniczeniem temperatury podłogi

Podstawowe cechy tego modelu to:

 • duży wyświetlacz LCD
 • równoczesne wyświetlanie temperatury zaprogramowanej oraz rzeczywistej w pomieszczeniu
 • ciągła pamięć ustawień programowanych oraz użytkownika
 • programowanie z wykorzystaniem 4 oddzielnych przedziałów czasowych/temperaturowych w ciągu jednego dnia
 • funkcja ochrony przed zamarzaniem
 • funkcja ochrony pompy
 • Programator 7-dniowy (5+1+1)

Trzecia propozycja Matec to rozwiązanie przeznaczone do instalacji podtynkowej.

RTP-01 to programowalny regulator temperatury współpracujący z elektrycznym ogrzewaniem podłogowym. Kontroluje i reguluje temperaturę poprzez:

a) czujnik wewnętrzny
b) czujnik zewnętrzny (podłogowy)
c) czujnik wewnętrzny z czujnikiem zewnętrznym ograniczającym temperaturę

Programator 7-dniowy (5+2).

Podstawowe cechy tego modelu to:

 • wyświetlacz LCD z dużymi czytelnymi znakami
 • niebieskie, równomierne podświetlenie wyświetlacza
 • wyświetlanie temperatury z czujnika wewnętrznego lub zewnętrznego
 • wyświetlanie czasu oraz informacji o bieżącym programie działania
 • zabezpieczenie przed zbyt wysoką temperaturą oraz funkcja przeciwzamrożeniowa
 • programowanie z wykorzystaniem 4 oddzielnych przedziałów czasowych w ciągu.