CLIMA KOMFORT - podgrzewacz ciepłej wody użytkowej VT 167 OHE

Czy ogrzewanie budynku i przygotowanie ciepłej wody użytkowej z jednej pompy ciepła ma sens? Może lepiej funkcję podgrzania wody użytkowej realizować przy użyciu osobnego urządzenia?

Przed takim dylematem staje wielu klientów, którzy rozważają montaż systemu grzewczego z pompą ciepła. Odpowiedź nie jest prosta i jednoznaczna, wszystko zależy bowiem od tego jaki układ rozpatrujemy. Nie ulega jednak wątpliwości, że w sytuacji gdy pompa ciepła ogrzewająca budynek będzie zasilała wyłącznie instalację ogrzewania podłogowego optymalnym rozwiązaniem jest wybór niezależnego źródła ciepła dla podgrzania wody użytkowej.

Zapotrzebowanie na moc cieplną dla podgrzewania wody stanowi z reguły maksymalnie 10-15% ogólnego zapotrzebowania na moc cieplną. Tak więc w okresie poza sezonem grzewczym pompa ciepła ogrzewająca budynek ma bardzo dużą nadwyżkę mocy cieplnej. Nie jest to korzystne dla sprężarki narażonej w takiej sytuacji na znaczne zwielokrotnienie liczby jej załączeń i wyłączeń w ciągu doby oraz częste przerywanie jej pracy wskutek raptownego wzrostu temperatury zasilania do wartości granicznych.

W konsekwencji ma to negatywny wpływ na żywotność samej sprężarki. Decydując się na oddzielny system podgrzania wody użytkowej nie musimy rezygnować jednak z pompy ciepła. Dobrym rozwiązaniem jest podgrzewacz VT 167 OHE wyposażony we własną pompę ciepła typu powietrze/woda. Pompa ciepła podgrzewacza wykorzystuje ciepło z powietrza (zewnętrznego lub wewnętrznego) i jest w stanie pokryć całoroczne zapotrzebowanie na ciepłą wodę dla średniej wielkości rodziny. Podgrzewacz posiada zbiornik o pojemności 258 litrów i może przygotować około 800 litrów ciepłej wody na dobę.

Obok zaprezentowano porównanie rocznych kosztów podgrzania 300 l wody przy wykorzystaniu różnych źródeł ciepła. Przy porównaniu kosztów przyjęto dobowe zużycie wody przez 5-osobową rodzinę na poziomie 300 l, temperaturę ciepłej wody 45°C, sprawność pompy ciepła 330%, sprawność jednofunkcyjnego kondensacyjnego kotła gazowego 101% oraz sprawność kotła olejowego i kotła gazowego z zamkniętą komorą spalania 90%.

Podgrzewacz ciepłej wody użytkowej VT 167 OHE jest urządzeniem adresowanym nie tylko dla nowo budowanych obiektów. Może być zastosowany także w istniejącym budynku, gdzie funkcjonuje np. ogrzewanie olejowe, gazowe, czy pellet. Dzięki podgrzewaczowi znacznie ograniczymy wydatki na ciepłą wodę.

Zalety podgrzewacza VT 167 OHE:

  • 3-letnia gwarancja;
  • tańsze w eksploatacji nawet od kolektorów słonecznych całoroczne źródło przygotowania ciepłej wody użytkowej;
  • minimalna temperatura pracy -10 °C;
  • podgrzewanie wody do 65°C;
  • funkcja automatycznej dezynfekcji wody "legionella";
  • nie wymaga wspomagania dodatkowym źródłem ciepła;
  • zewnętrzny skraplacz czynnika grzewczego zapobiega zanieczyszczeniu podgrzewanej wody oraz osadzaniu się kamienia, gwarantując stałe przekazywanie ciepła i poprawne działanie urządzenia w całym okresie eksploatacji; elektroniczny sterownik i regulator wbudowany w urządzenie;
  • sprężarka Danfoss;
  • zbiornik z emaliowanej stali o pojemności 258 l wyposażony w anodę magnezową;
  • króciec przygotowany do podłączenia pompy cyrkulacyjnej.

CLIMA KOMFORT sp.j.