Kolektory słoneczne WATT

Kolektory słoneczne są łatwe do zainstalowania, a przy tym coraz mniej kosztują. Pojawia się też coraz więcej możliwości dofinansowania tej ekologicznej inwestycji.

WATT 4000 S, czyli prymus

Kolektory słoneczne są najtańszym i najskuteczniejszym sposobem obniżenia rachunków za ogrzewanie ciepłej wody użytkowej. Coraz popularniejsze jest wykorzystywanie systemów solarnych do wspomagania ogrzewania podłogowego. Firma Watt jest jedynym w Polsce producentem dwóch rodzajów kolektorów: płaskich i próżniowych CPC (U-type).

Najwydajniejszy na świecie płaski kolektor WATT 4000 S jest efektem nowatorskich rozwiązań technologicznych wdrożonych w ostatnich latach przez firmę Watt. Poddany rygorystycznym testom w Institut für Solarenergieforschung w Hameln (ISFH), który testuje kolektory według zasad SOLAR KEYMARK, kolektor WATT 4000 S osiągnął niespotykaną dotąd efektywność na poziomie 85%.

Doskonałe efekty, które udało się osiągnąć w konstrukcji tego kolektora, nie były przypadkiem. Złożyło się na to: opatentowane, jedyne w swoim rodzaju łączenie miedzianych rurek z absorberem za pomocą lutowania; zastosowanie dziesięciu rurek, którymi przepływa glikol (zamiast stosowanych zazwyczaj dziewięciu); zwiększenie powierzchni absorbera wewnątrz kolektora; użycie antyrefleksyjnej szyby Centrosolar czy wreszcie grubsza warstwa izolacyjna wełny mineralnej. To najbardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania na rynku energii solarnej.

WATT CPC 9, czyli ciepło przez cały rok

Kolektory próżniowe WATT CPC 9 i WATT CPC 15 skonstruowane są z rur próżniowych - przypominających termos hartowanych rurek szklanych. Próżnia pomiędzy ściankami rur jest najlepszym znanym izolatorem. Dzięki temu temperatura powietrza nie ma wpływu na efektywność kolektora. Wewnętrzna ścianka rur jest pokryta powłoką absorpcyjną o bardzo wysokiej zdolności pochłaniania promieni słonecznych.

Rury umieszczone są nad wysokorefleksyjnym zwierciadłem parabolicznym CPC (Compound Parabolic Concentrator), którego geometria zapewnia absorpcję promieni słonecznych padających pod różnym kątem w zależności od pory dnia. Nawet przy niekorzystnym kącie nasłonecznienia do zbierania promieniowania słonecznego wykorzystywana jest cała powierzchnia absorbera.

Pozyskane w ten sposób ciepło przekazywane jest za pomocą płynu solarnego płynącego w miedzianych przewodach umieszczonych wewnątrz rur próżniowych.

Zestawy POWER SUN, czyli prawdziwe korzyści

Do prawdziwych oszczędności w wydatkach na energię cieplną nie wystarczy nawet najlepszy kolektor. Wie o tym każdy instalator i przekonuje się coraz więcej użytkowników. I nie chodzi o tak oczywiste elementy, jak zorientowanie wobec słońca, wraz z dobraniem optymalnego kąta nachylenia. Równie ważny jest przecież choćby odpowiednio dobrany zbiornik.

Przygotowanie ciepłej wody użytkowej umożliwiają np. zestawy solarne Power Sun. Wspomaganie centralnego ogrzewania jest możliwe, kiedy zainstalujemy zestawy serii Duo Sun (skonfigurowane w oparciu o kolektory WATT CPC).

WATT