Kotły węglowe

Zapewne każdy właściciel domu jednorodzinnego wie, że najtaniej można go ogrzać stosując jako paliwo węgiel kamienny. Zapewne jednak nie każdy wie, że można używać do tego celu najtańszej jego frakcji tzn. miału węglowego podawanego do kotła w sposób zautomatyzowany.

Kotły BIO-WULKAN

Otóż od kilku lat jesteśmy producentem kotłów miałowych z automatycznym dozowaniem paliwa o nazwie BIO-WULKAN. Jest to stalowy kocioł wodny przystosowany do pracy w otwartych systemach centralnego ogrzewania spalający w sposób niemal bezdymny właśnie miał węglowy ale także eko-groszek oraz mieszankę tych paliw.

Paliwo znajdujące się w zasobniku usytuowanym z boku kotła przenoszone jest warstwowo do komory spalania w kształcie retorty płaskiej przez automatycznie sterowany podajnik szufladowy. Unikatowa jego konstrukcja - system dwóch tłoków podających paliwo - wyklucza możliwość cofnięcia się płomienia z komory spalania do zasobnika.

Możliwość precyzyjnego dozowania ilości spalanego paliwa pozwala na płynną zmianę mocy kotła węglowego w szerokim zakresie, np. kocioł o mocy 25 kW może pracować z minimalną mocą 6 kW. Pozwala to na wykorzystywanie kotła latem do podgrzewania tylko ciepłej wody użytkowej.

Zasobnik paliwa o pojemności 220 litrów wystarcza wtedy dla 4-osobowej rodziny średnio na 3 tygodnie. Wart podkreślenia jest fakt, że Katowicki Holding Węglowy wprowadził na rynek miał węglowy pod nazwą handlową EKO-FINS o wartości opałowej 25 000 kJ/kg, zawartości siarki do 0,6%, znacznie tańszy od popularnego eko-groszku o podobnej wartości opałowej.

Podobne paliwo pod nazwą "Boruta" wprowadziła też na rynek Kompania Węglowa. Kocioł automatyczny BIO-WULKAN został przebadany pod kątem sprawności energetycznej i wielkości emisji spalin uzyskując znak bezpieczeństwa ekologicznego w laboratorium Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu posiadającego akredytację Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji w zakresie oceny energetyczno-emisyjnej paliw stałych i urządzeń grzewczych.

Ostatnie badania energetyczno-emisyjne wykonane w marcu br. potwierdziły wysokie walory kotła BIO-WULKAN. Został on zakwalifikowany do klasy A - najwyższej pod względem energetycznym i wysokości emisji. Kotły BIO-WULKAN znakomicie współpracują z grzejnikami miedziano-aluminiowymi o niskiej pojemności wodnej produkcji firmy REGULUS-System z Bielska-Białej.

Produkujemy również kotły zasypowe typu SWRWn z dmuchawą i sterownikiem spalające drewno, węgiel, miał węglowy oraz brykiety. Odpowiednio duża komora spalania pozwala wydłużyć okres między zasypami do 12 godzin.

Sławków