Dom bezpieczny od bramy aż po wnętrze

Stworzenie efektywnego systemu alarmowego to niełatwa sztuka. Na co zwrócić uwagę, by cała nasza posesja była bezpieczna?

Nowoczesna instalacja bazująca na inteligentnej centrali alarmowej ochroni nie tylko wnętrze domu, lecz także teren wokół niego. Wykorzystuje do tego "uszy i oczy", czyli różnego rodzaju czujki. Ze względu na miejsce montażu można podzielić je na trzy grupy: zewnętrzną, obwodową i wewnętrzną.

Ochron zewnętrzna

Na tę pierwszą linię obrony przed intruzami składają się urządzenia przystosowane do pracy w nieprzyjaznych warunkach środowiskowych, np. na mrozie czy w deszczu,
takie jak aktywne bariery podczerwieni i czujki ruchu. Pierwsze urządzenia tworzą niewidzialny "płot" z wiązek promieniowania podczerwonego, idealnie sprawdzą się więc do ochrony np. furtki czy bramy wjazdowej. Z kolei zewnętrzne czujki ruchu zabezpieczą duże obszary: jedno takie urządzenie może nadzorować nawet 100 m2 terenu. Niektóre modele oferują także dodatkową funkcjonalność, np. OPAL Plus posiada wbudowany czujnik zmierzchu, dzięki czemu może być użyta także do sterowania oświetleniem czy pracą rolet.

Ochrona obwodowa

Zadaniem urządzeń z tej grupy jest zabezpieczenie wejść do domu: drzwi, okien, bramy garażowej itp. Najpopularniejsze są tu czujki magnetyczne, składające się z dwóch elementów: jeden umieszczany jest na elemencie ruchomym (np. skrzydle drzwi), a drugi na stałym (np. futrynie). Dzięki temu, gdy złodziej choćby uchyli tak zabezpieczone drzwi lub okna, uruchomiony zostanie alarm. Warto również zamontować czujki wibracyjne, które reagują na próby siłowego otwarcia, np. wyważania czy uszkodzenia zawiasów. Do ochrony okien można dodatkowo zastosować czujki akustyczne, takie jak INDIGO, które reagują na charakterystyczny brzęk tłuczonego szkła. Z kolei do zabezpieczenia przestrzeni pod balkonem lub okien piwnicznych warto użyć wspomnianych wcześniej barier IR.

Ochrona wewnętrzna

Ewentualną obecność włamywacza w domu szybko wychwycą wewnętrzne czujki ruchu. Do najpopularniejszych należą urządzenia z czujnikiem podczerwieni, np.
GRAPHITE czy mniejsza AMBER, oraz tzw. czujki dualne, takie jak GREY, które do wykrywania wykorzystują dodatkowo tor mikrofalowy. Urządzenia te są bardziej
odporne na fałszywe alarmy i mogą być stosowane np. w pomieszczeniach narażonych na występowanie przeciągów. Gama czujek wewnętrznych jest bardzo szeroka,
tak samo jak oferowana przez nie funkcjonalność. Przykładowo, czujki ruchu z funkcją PET umożliwiają zwierzakowi swobodne poruszanie się po domu bez wzbudzania alarmu. System alarmowy warto także uzupełnić o czujki wykrywające wczesne oznaki pożaru, zalania czy wycieku gazu.

SATEL sp. z o.o.
ul. Budowlanych 66, 80-298 Gdańsk
tel. 58 320 94 00
e-mail: satel@satel.pl
www.satel.pl
www.mieszkajbezpiecznie.pl