Zamel - bezprzewodowy system sterowania Exta Free

System zdalnego sterowania serii Exta Free to nowoczesne spojrzenie na domową instalację elektryczną. Dzięki Exta Free możliwe jest sterowanie oświetleniem, płynne rozjaśnianie lub ściemnianie, sterowanie ruchem rolet, bezprzewodowe otwieranie bram i drzwi.

Mobilne nadajniki pozwalają na zdalną kontrolę nad domową instalacją. System nie wymaga stosowania dodatkowego okablowania i idealnie integruje się z istniejącą instalacją elektryczną, co umożliwia instalację systemu w dowolnym momencie - niezależnie od rodzaju i rozmieszczenia okablowania instalacji elektrycznej.

Ogromną zaletą bezprzewodowego systemu Exta Free jest autonomiczność każdego z modułów, dzięki czemu nie ma konieczności instalowania całego systemu od razu. Kolejne moduły mogą być instalowane w miarę potrzeb. Jednocześnie w każdej chwili całość systemu można dowolnie przekonfigurować dodając nowe funkcje.

Nadajniki radiowe

Sterowanie oświetleniem z wykorzystaniem systemu Exta Free

Urządzenia bezprzewodowego systemu Exta Free ze względów funkcjonalnych dzielą się na dwie grupy: nadajników i odbiorników. Każdy z nadajników może komunikować się w sposób płynny z każdym odbiornikiem, co daje możliwość sterowania danym obwodem z wielu miejsc jednocześnie. W skład nadajników wchodzą:

 • Nadajniki klawiszowe 2- oraz 4-kanałowe typu RNK-02 i RNK-04
  Urządzenia stanowią łączniki zasilane bateryjnie i mogą być instalowane w dowolnym miejscu. Nie wymagają żadnego okablowania, a zatem z łatwością można je zainstalować na szklanych drzwiach, meblach czy też ścianie.
 • Nadajniki radiowe dopuszkowe RNP-01 i RNP-02
  Urządzenia są uniwersalnymi, 4 kanałowymi nadajnikami sygnałów radiowych. Można je umieścić w puszcze instalacyjnej za łącznikiem dowolnego producenta.
 • Radiowy czujnik ruchu RCR-01
  Urządzenie stanowi zasilany bateriami czujnik ruchu radiowo komunikujący się z odbiornikami Exta Free.
 • Pilot radiowy 2-, 4- i 8-kanałowy
  Odbiorniki zgromadzone wewnątrz systemu możemy podzielić wg wykonywanych funkcji.

Sterowniki rolet

Nadajnik klawiszowy 2-kanałowy RNK-02 i 4-kanałowy RNK-04 zasilany bateryjnie, nie wymaga puszki inastalacyjnej ani okablowania

Wykorzystując bezprzewodowy system Exta Free można realizować funkcje sterowania roletami lokalnego przewodowego oraz bezprzewodowego, centralnego przewodowego oraz bezprzewodowego. Dostępne są dwie wersje sterowników rolet SRP-02 oraz SRP-03. Niezwykła elastyczność sterowników to ich mocny atut. Sterownik rolet SRP-03 stanowi rozwiązanie umożliwiające centralną kontrolę przewodowych sterowników rolet SRP-01 z wykorzystaniem urządzeń bezprzewodowych, co pozwala bezprzewodowo kontrolować poszczególne grupy rolet.

Integrując sterowniki z nadajnikiem 4-kanałowym typu RNM-10 montowanym w rozdzielni oraz zegarem astronomicznym ZCM-31, uzyskać można aplikację automatycznie podnoszącą i opuszczającą rolety o świcie i zmierzchu.

Kompleksowe sterowanie oświetleniem

Wykorzystując radiowe odbiorniki dopuszkowe typu ROP-01 i ROP-02 z łatwością można uruchomić zdalnie dowolne obwody świetlne. Pierwszy z modułów to uniwersalny przekaźnik typu NO/NC o stykach bezpotencjałowych. Można zatem kontrolować z jego wykorzystaniem aplikacje oświetleniowe pracujące na różnych zakresach napięcia (np. 12 i 24V AC/DC, 230VAC). Przekaźnik może pracować w trybie monostabilnym, bistabilnym oraz czasowym. Radiowy odbiornik dopuszkowy 2-kanałowy typu ROP-02 umożliwia kontrolę 2 niezależnych obwodów oświetleniowych. Uruchomienie oraz wyłączenie oświetlenia odbywa się drogą radiową lub przewodowo.

Urządzenie RDP-01 stanowi inteligentny ściemniacz kontrolowany drogą radiową. Tranzystorowy moduł, dzięki wbudowanej pamięci, ułatwia nastawę wartości oświetlenia i pozwala na budowanie scen świetlnych. RDP-01 pozwala płynnie rozjaśniać i ściemniać oświetlenie żarowe oraz halogenowe. Urządzenie współpracuje z transformatorami toroidalnymi oraz elektronicznymi zasilającymi źródła światła.

Łukasz Roj
Product Manager Zamel Sp.j.