GIRA - instalacje inteligentne

Wraz z rozwojem techniki wzrasta zapotrzebowanie na komfort. Wzrost zamożności wymusza większą troskę o bezpieczeństwo. A drożejące stale surowce energetyczne oraz  rozwijająca się świadomość ekologiczna zachęcają do oszczędności energii elektrycznej i innych mediów.

Naprzeciw tym oczekiwaniom wychodzi Gira, jedna z wiodących firm w zakresie zarządzania instalacjami budynkowymi. Od 20 lat przedstawicielem Gira w Polsce jest TEMA, która od połowy lat dziewięćdziesiątych propaguje inteligentne instalacje na naszym rynku. W ofercie znajduje się instalacja Gira KNX (dawniej - EIB) oraz bezprzewodowa instalacja radiowa (bezpośrednio współpracująca z KNX).

Terminal wideo 5,7" Gira system domofonowy, wykonany z czarnego szkła, głośnomówiący

Oprócz tego Gira oferuje niezwykle szeroką paletę stylistyczną osprzętu elektrycznego. W każdym programie wzorniczym posiada blisko 300 różnych urządzeń. Dzięki temu znajduje zastosowanie w każdym rodzaju budownictwa i w każdym stylu architektonicznym. W rozwoju osprzętu elektrycznego można zauważyć dwie tendencje. Jedną jest stylistyka, nowe formy i materiały.

Drugą jest integracja - pojawiają się urządzenia spełniające coraz więcej funkcji. W tradycyjnej, praktycznie XIX wiecznej, instalacji korzysta się z wyłączników (jedna funkcja - załączanie i gaszenie jednej lampy) i przełączników świecznikowych (załączanie dwóch niezależnych lamp). Zastąpione ściemniaczami zyskują większą dodatkową funkcje regulacji, lecz wciąż służą do obsługi jednego lub dwóch obwodów oświetleniowych.

Niektóre firmy oferują wyłączniki trójklawiszowe. Gdy potrzeby są większe, to trzeba instalować grupę różnych łączników. Nie jest to ani wygodne, ani estetyczne. Zwłaszcza, gdy występuje konieczność instalowania obok siebie ściemniaczy, wyłączników, przycisków do żaluzji oraz termostatów. Innym rozwiązaniem, na miarę obecnego czasu, są czujniki przyciskowe. Nawet najprostsze jednoprzyciskowe mogą służyć do różnych celów, gdyż są urządzeniami dowolnie programowalnymi.

Ciekawym rozwiązaniem są czujniki przyciskowe Gira E22 wykonane ze stali oraz z aluminium. Montowane na płasko (jedna z opcji) odstają od ściany zaledwie 3 mm. Pokazane na zdjęciu urządzenie posiada pięć klawiszy (tj. 10 przycisków, gdyż każdy koniec klawisza może być niezależnie programowany i służyć do obsługi innego urządzenia) wyświetlacz (pokazujący m.in. godzinę i temperaturę), regulator temperatury a także wbudowany czujnik temperatury i zaciski do ew. przyłączenia podłogowej sondy temperatury. Każdy z przycisków może służyć także do zapamiętywania i późniejszego odtwarzania scen.

Gira E22 czujnik przyciskowy z regulatorem temperatury, stalowy

Dzięki temu można w jednym miejscu skoncentrować wiele funkcji i uprościć obsługę. Naciśnięcie przycisku ze sceną, np. kolacja spowoduje reakcję wszystkich urządzeń znajdujących się w salonie. Lampa nad stołem zapali się jasno, przygasną inne lampy tworząc nastrój, dyskretnie opuszczą się rolety (jeśli na zewnątrz zapadł już zmierzch), temperatura ustawi się na komfort i równocześnie załączy się odpowiednia muzyka. Każdemu z typowych sposobów użytkowania salonu odpowiadać będzie jeden przycisk (jedna połówka klawisza).

Oprócz instalacji elektrycznej zawierającej wyłączniki i gniazda coraz częściej korzysta się w instalacji domofonowych i wideodomofonowych.

Przed wejściem montuje się bramofony lub wideobramofony. Gira oferuje stalowe, wandaloodporne bramofony (z kamerą lub bez) wyposażone w różne ilości przycisków. Taka stacja drzwiowa zwiększa bezpieczeństwo i jest ozdobą domu. Świadczy o prestiżu właściciela. A wewnątrz całą gama unifonów i wideounifonów Gira. W kilkudziesięciu odmianach kolorystycznych i stylistycznych - podobnie jak wyłączniki, przyciski czy gniazda. Z kolorowymi ekranami od 1,8" do 5,7", na których od razu widać, kto chce złożyć wizytę.

Wideobramofon Gira do domu jednorodzinnego, wykonany ze stali

Dodatkowo zainstalowana bramka telefoniczna pozwala na przekierowanie rozmowy do telefonu komórkowego. Wtedy potencjalny złodziej nigdy nie zorientuje się, że nikogo nie ma w domu. Kolejnym krokiem na drodze integracji są dotykowe panele Gira Control 19 Client oraz Gira Control 9 Client. Te 19" i 9" ekrany służą do kontroli i zarządzania całymi domami.

Za ich pomocą można załączyć każdą lampę,przywołać scenę, odebrać email i prognozę pogody z RSS, zobaczyć obraz z kamer, a także porozmawiać z osobą stojącą przed furtką. Na ekranie pojawi się obraz kamery wideodomofonowej. Dodatkową zaletą jest możliwość wizualizacji. Na rzucie, szkicu lub zdjęciu znajdują się aktywne ikony, których dotknięcie pozwala na realizację funkcji sterowniczych.

GIRA TEMA