Kalendarium

22.09
Środa

XIII Międzynarodowa Konferencja Energetyczna PGE Europower 2010

Termin: 22.09.2010Miejsce: Warszawa 

Termin: 22-23.10.2010 r.
Miejsce: Warszawa
Informacje dodatkowe
: W dniach 22-23 września odbędzie się 13. edycja Międzynarodowej Konferencji Energetycznej EUROPOWER 2010. Honorowy patronat nad konferencją objęli: Wicepremier i Minister Gospodarki – Waldemar Pawlak, Minister Środowiska - Andrzej Kraszewski, Parlamentarny Zespół ds. Energetyki oraz Pracodawcy RP. Od 13 lat konferencja EUROPOWER jest jednym z najważniejszych wydarzeń branży energetycznej w Polsce.

Do tej pory w konferencji uczestniczyło ponad 4500 osób związanych z branżą, w tym szerokie grono autorytetów międzynarodowego sektora energetycznego, przedstawiciele największych przedsiębiorstw, świata polityki i nauki.Pierwszego dnia, podczas inauguracyjnego panelu, zaproszeni goście będą dyskutować na temat roli jaką CO2 będzie odgrywało w energetyce XXI wieku. Kwestia wpływu człowieka na globalne ocieplenie ma tyle samo zwolenników jak i przeciwników, natomiast najważniejsza jest analiza tego jaki wpływ na sektor będą miały decyzje polityczne Unii Europejskiej dotyczące ograniczenia emisji dwutlenku węgla.

Uczestnicy panelu "Energetyka atomowa – Droga Polskiej Grupy Energetycznej PGE S.A. do budowy pierwszej polskiej elektrowni atomowej" będą dyskutować na temat stanu przygotowań do uruchomienia pierwszej polskiej elektrowni jądrowej oraz przedyskutują najlepsze potencjalne rozwiązania poszczególnych aspektów programu atomowego.

Ostatni panel pierwszego dnia konferencji będzie dotyczył energetyki odnawialnej i jej udziału w bilansie energetycznym Polski i Europy. Paneliści zastanowią się nad barierami technologicznymi i prawnymi stojącymi na drodze szybszego rozwoju OZE w UE.

Zakończeniem pierwszego dnia konferencji będzie Uroczysta Gala, na której nastąpi oficjalne rozdanie nagród EUROPOWER 2010.

Drugi dzień konferencji rozpocznie się panelem "Gaz z łupków (ang. Shale Gas) - perspektywy rozwoju w Polsce". Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że gaz łupkowy całkowicie zmieni oblicze nie tylko rynku gazu, ale również całego sektora energetycznego zarówno w Europie jak i na Świecie. Uczestnicy panelu będą rozmawiać na temat technologii wydobywania oraz potencjalnych zasobów shale gas Polski i Europy.

Kolejny panel będzie dotyczył rynku ropy w Europie Środkowo-Wschodniej. Duże wahania ceny baryłki ropy jak i wiele innych czynników pokazują jak bardzo dynamiczny jest to rynek. Paneliści będą analizować ciągle zmieniające się oblicze rynku w naszym regionie i jego wpływie na działania poszczególnych państw i koncernów.

Dwudniowa konferencja EUROPOWER 2010 zakończy się panelem dotyczącym bezpieczeństwa energetycznego Polski. Ze względu na ogromny odsetek przestarzałych zakładów energetycznych i infrastruktury przesyłowej Polsce grozi duże ryzyko powtarzających się „blackout’ów”. Eksperci, przedstawiciele firm prywatnych i politycy będą dyskutować na temat barier stojących na drodze do poprawy sytuacji oraz potencjalnych rozwiązań.

źródło i zdjęcie: europower.com.pl

Nie przeocz w tym miesiącu