Zabezpieczenie budynku i posesji. Co potrzebne w instalacji alarmowej?

Dodano: środa, 05 kwietnia 2017 13:04

Alarm to cały system, którego elementy muszą prawidłowo współpracować. Może bardzo różnić się funkcjami i poziomem złożoności. Co więcej, powinniśmy mieć świadomość tego, że amatorowi - bazującemu na doświadczeniach znajomych, czasopismach budowlanych oraz forach internetowych - bardzo trudno właściwie ocenić, czego tak naprawdę potrzebuje. Dlatego warto na początek wybrać system średnio złożony, za to z dużym potencjałem przyszłej rozbudowy.

Oznacza to przede wszystkim taką centralę, do której można przyłączyć wiele rozmaitych czujników (czujek) reagujących na rozmaite zdarzenia oraz rozbudować ją o dodatkowe moduły zwiększające funkcjonalność (np. dodające zdalny dostęp przez Internet). Tak pomyślany system można rozbudowywać przez lata, stopniowo dodając nowe elementy, jeżeli uznamy, że czegoś nam brakuje, pojawią się nowe rodzaje czujek, pewne elementy stanieją. Obecnie, wobec upowszechnienia technologii bezprzewodowych, takie zmiany nie są wcale trudne i nie wymagają kłopotliwych prac w rodzaju kucia ścian. Warto więc, żebyśmy wiedzieli z czego
składa się instalacja alarmowa i za co odpowiada jaka grupa urządzeń.

Centrala alarmowa

Najważniejszym elementem każdego systemu alarmowego jest centrala, która:

  • zbiera i przetwarza sygnały płynące z czujek;
  • podejmuje decyzję czy wszcząć alarm i gdzie przekazać sygnał o nim (do firmy ochroniarskiej, na nasz telefon itd.);
  • przechowuje dane o konfiguracji systemu.

Ostatecznie to właśnie od centrali zależą możliwości całej instalacji.

Czujki alarmowe

Czujki, zwane też czujnikami, są swoistym odpowiednikiem narządów zmysłów. Ich rodzajów jest tak wiele, że omówimy je szczegółowo nieco dalej. Tu zapamiętajmy
podstawową zasadę - system alarmowy zareaguje tylko na takie zdarzenia, które będą w stanie zarejestrować czujniki. Jeżeli będziemy mieć np. tylko czujkę zbicia szkła, alarmu nie wywoła wyważenie okna. Za to czujnik kontaktronowy zarejestruje otwarcie okna, ale już nie zbicie szyby. Dlatego wiele alarmów jest niejako ślepych i głuchych na rozmaite zdarzenia świadczące o obecności nieproszonego gościa.

Jeżeli brakuje elementów ochrony zewnętrznej, może on np. przejść przez ogrodzenie, podejść do budynku, wspiąć się na balkon i sforsować niezabezpieczone drzwi balkonowe. System go po prostu nie widzi.

Manipulatory

To elementy służące do komunikacji z systemem, czyli de facto z centralą. Możliwości są rozmaite - klawiatury, ekrany dotykowe, piloty, komendy głosowe czy wreszcie telefon z odpowiednią aplikacją. Wybór najwygodniejszej opcji zależy od osobistych preferencji oraz tego z czym może współpracować centrala.

Moduły komunikacyjne

Samo stwierdzenie stanu alarmowego przez centralę właściwie nic jeszcze nie daje. Informacja o zdarzeniu musi trafić gdzieś dalej - na nasz telefon, do agencji ochrony, uruchomić syrenę alarmową. Sposoby przekazania sygnału mogą być rozmaite. Chyba najpopularniejsze jest obecnie wykorzystanie sieci telefonii komórkowej (GSM), ale może do tego posłużyć również tradycyjna, kablowa sieć telefoniczna albo niezależny od telefonii system radiowy. W niektórych wariantach komunikacja jest dwukierunkowa - możemy np. posłuchać przez telefon odgłosów rejestrowanych przez mikrofon w domu albo podejrzeć obraz z kamer.

Syreny alarmowe

Uruchamia się alarm - zaczyna wyć syrena. To chyba najbardziej oczywiste skojarzenie. Syrena ma za zadanie zwrócić uwagę otoczenia na nasz dom i spłoszyć złodzieja. Odpowiednio głośna również go dezorientuje (może wydawać dźwięki powyżej granicy bólu). W domach wyposażonych w rozmaite systemy automatyki, uruchomieniu alarmu może towarzyszyć szereg innych czynności. Przykładowo uruchomienie oświetlenia, dźwięku z systemu nagłaśniającego, czy wreszcie bardziej finezyjne rozwiązania w rodzaju uruchomienia ogrodowych zraszaczy, jeżeli intruz zostanie wykryty na zewnątrz.

opr.: Jarosław Antkiewicz
zdjęcie: Nice