Przewodnik dla rozpoczynających budowę domu. Domofon, wideodomofon, system alarmowy

Dodano: czwartek, 30 marca 2017 14:06

Wraz z elektryką układa się tzw. instalacje niskoprądowe - domofonową i alarmową - stanowiące podstawową ochronę przed intruzami. System alarmowy jest coraz powszechniej wykonywany w nowych budynkach. Na etapie montażu elektryki można bowiem bez problemu, i stosunkowo niskim kosztem, ułożyć przewody instalacji alarmowej.

Domofon i wideodomofon

Domofon zapewnia jedynie kontakt głosowy z osobą, która stoi przed furtką, zaś wideodomofon przekazuje również obraz. To drugie rozwiązanie (lub domofon z niezależną kamerą) jest pożądane w sytuacji, gdy dom znajduje się w znacznej odległości od furtki, bądź jest ona niewidoczna z okien. Wybierać możemy spośród urządzeń przewodowych i bezprzewodowych. Te pierwsze wymagają ułożenia między domem i furtką wielożyłowego kabla, łączącego jednostkę zewnętrzną z wewnętrzną (słuchawka, ewentualnie monitor). W przypadku produktów bezprzewodowych, sygnał jest przesyłany drogą radiową, a więc przewód ten nie jest potrzebny. Pamiętajmy przy tym, że jednostka zewnętrzna i tak wymaga doprowadzenia zasilania elektrycznego (np. ze skrzynki z licznikiem, umieszczonej w linii ogrodzenia).

System alarmowy

System alarmowy jest coraz powszechniej wykonywany w nowych budynkach. Na etapie montażu elektryki można bowiem bez problemu, i stosunkowo niskim kosztem, ułożyć przewody instalacji alarmowej. Droższym rozwiązaniem są układy bezprzewodowe, które nie wymagają prowadzenia przewodów, a więc można je łatwo modyfikować. Trzeba tylko pamiętać o systematycznym wymienianiu baterii.

Głównym elementem systemu jest centrala. Powinna znajdować się w miejscu, którego złodziej szybko nie zlokalizuje. Do komunikowania się z centralą i zarządzania instalacją służy urządzenie sterujące, montowane przy drzwiach wejściowych. Urządzeń tych warto mieć kilka, gdy dom jest duży. Zarówno w środku budynku, jak i na zewnątrz, umieszcza się czujniki ruchu. Prowadzi się je na jeden z dwóch sposobów: od czujki do czujki, albo promieniowo - każdy czujnik ma własne połączenie z centralą. System alarmowy warto też wyposażyć w czujniki czadu, dymu i gazów usypiających.

Projekt instalacji powinien sporządzić doświadczony instalator, który dobierze m.in. liczbę i rodzaj czujników, a także zaplanuje miejsca ich zamontowania. Źle dobrane lub rozmieszczone mogą nie zadziałać albo wywoływać fałszywy alarm.

Jeśli w domu jest wiele instalacji - w tym alarm, klimatyzacja czy wentylacja - warto je zintegrować i stworzyć budynek inteligentny. Gdy nastąpi jakaś zmiana w jednej instalacji, pozostałe uwzględnią to w swojej pracy. System inteligentny obejmuje też zazwyczaj oświetlenie, ogrzewanie czy podlewanie ogrodu. Warto również włączyć doń wewnętrzne i zewnętrzne osłony przeciwsłoneczne - rolety, żaluzje, markizy - oraz powiązać je z automatyką pogodową.

opr.: Małgorzata Kolmus
zdjęcie: Satel