Domofony i wideodomofony - jaki system wybrać?

Dodano: piątek, 19 lutego 2016 09:19

Podstawowym elementem ograniczającym dostęp na posesję jest domofon. Dzięki identyfikacji głosowej umożliwia wpuszczanie wyłącznie pożądanych osób. Jego doskonalszą wersją jest wideodomofon, który dodatkowo pozwala na obserwację gości przy furtce. Szczególnie dobrze sprawdza się wtedy, gdy wejście na posesję nie jest widoczne z domu, zasłonięte np. przez roślinność lub słabo oświetlone.

System domofonowy składa się z zamontowanej przy furtce stacji bramowej z mikrofonem, głośnikiem i przyciskiem przywoławczym, oraz z umieszczonego w budynku unifonu z głośnikiem, mikrofonem i przyciskiem do otwierania furtki. Wideodomofon jest dodatkowo wyposażony w kamerę w zewnętrznej kasecie i w panel z monitorem w pomieszczeniu. Niezależnie, czy zdecydujemy się na domofon, czy wideodomofon, furtkę musimy wyposażyć w elektrozaczep.

Sygnał pomiędzy stacją bramową a odbiornikiem może być przesyłany drogą radiową lub przewodami. Wyposażając wykończony dom w domofon lub wideodomofon łatwiej wykonać system bezprzewodowy. W tym wariancie odpada bowiem problem kucia ścian i przeciągania kabli. Zasilanie trzeba doprowadzić tylko do kasety zamontowanej przy furtce. Najwygodniej poprowadzić przewody bezpośrednio ze skrzynki złącza elektrycznego, którą umieszcza się przeważnie w pobliżu - w linii ogrodzenia.

Wybierając system przewodowy musimy się liczyć z koniecznością wykonania poważniejszych prac. Czasami można je ograniczyć, wybierając domofon przystosowany do wykorzystania dwuprzewodowej instalacji dzwonkowej. Jeżeli jest to niemożliwe, trzeba rozkopać trawnik lub rozebrać bruk, aby pod ziemią przeciągnąć kable od furtki do domu. W takiej sytuacji należy wybrać specjalne przewody, przeznaczone do układania w ziemi. W ogrodzie należy je umieścić na głębokości 60-70 cm, natomiast pod podjazdem mogą być zakopane płycej. Przewód ułożony w wykopie trzeba obsypać kilkucentymetrową warstwą piasku - wyeliminuje to naprężenia związane z ruchami gruntu. Przynajmniej 10 cm ponad kablem należy ułożyć pas niebieskiej folii ostrzegawczej, która uchroni go przed przypadkowym uszkodzeniem podczas prac w ogrodzie.

Więcej problemów sprawia ułożenie okablowania wewnątrz domu. Przewody trzeba bowiem gdzieś ukryć, a w wykończonym już budynku nie jest to proste. Dobrym pomysłem jest przeprowadzenie tych prac przy okazji większego remontu, np. kładzenia nowych bądź wygładzania starych tynków. Jeżeli nie planujemy tego typu modernizacji, nie pozostaje nic innego, jak wykucie w tynku bruzd, poprowadzenie w nich przewodów i wykończenie ścian. Alternatywnym rozwiązaniem jest przyklejenie kabli do powierzchni przegród za pomocą kleju montażowego lub umieszczenie ich w specjalnych listwach elektroinstalacyjnych.

Norbert Skupiński
fot. Genway