Jakość wykonania instalacji alarmowej

Dodano: środa, 16 czerwca 2010 10:31

Bezpieczeństwo mieszkańców domu w nie mniejszym stopniu niż od samych urządzeń zależy od ich właściwego doboru i zainstalowania.

Najczęściej błędy zdarzają się przy wykonywaniu instalacji alarmowej, a obecność na rynku bezprzewodowych zestawów do samodzielnego montażu powoduje u niektórych przekonanie, że wykonania instalacji może podjąć się niemal każdy. Takie zestawy nadają się tylko do samodzielnego wykonania bardzo prostych systemów z kilkoma czujkami. Im system bardziej złożony, tym bardziej potrzebna jest fachowa wiedza.

Przykładowo liczbę czujek instalator powinien starannie dobierać do miejsca montażu. Czujki ruchu mają zwykle szeroki kąt "widzenia", jedną czujką udaje się często zabezpieczyć całe pomieszczenie, pod warunkiem że instalator zadba o to, by nie zostawić "martwych stref".

Natomiast czujki kontaktronowe mogą być widoczne lub ukryte w ramie. Ich dobór to nie tylko kwestia technicznych możliwości zainstalowania - widoczna czujka ułatwi zadanie doświadczonemu złodziejowi, ale mniej wprawnego (lub zdeterminowanego) włamywacza może zniechęcić. W instalacjach alarmowych przewodowych bardzo istotny jest też sam sposób poprowadzenia przewodów - mogą być prowadzone szeregowo od czujki do czujki albo równolegle - każda czujka łączy się z centralą osobnym przewodem. Pierwsze rozwiązanie jest mniej pracochłonne i tańsze, jednak bardziej zawodne, bo pojedyncze uszkodzenie odłącza kilka detektorów.

Takie przykłady można by mnożyć, jednak niezależnie od tego, jakie rozwiązania zostaną zastosowane, zawsze powinniśmy otrzymać od firmy wykonawczej szczegółowy projekt instalacji alarmowej oraz instrukcję jej użytkowania, i nie chodzi tu o dokumentację techniczną samej centrali alarmowej (jak robi wiele firm). Użytkownik ma wiedzieć, jak korzystać z gotowego produktu, jakim jest instalacja, a nie tylko z jej części składowych. Ponadto dobra dokumentacja wykonanej instalacji jest wręcz niezbędna, jeśli zajdzie potrzeba jej rozbudowy albo przydarzy się awaria.

opr.: Jarosław Antkiewicz
zdjęcie: EC Eltcrac