"Inteligentny dom"

Dodano: środa, 16 czerwca 2010 10:17

Tradycyjne instalacje odpowiadają za wykonanie konkretnych zadań - np. grzewcza zapewnia ciepło, a wentylacyjna świeże powietrze. Instalacja inteligentna funkcjonuje inaczej. Nie odpowiada za wąsko wydzielony zakres, lecz nadzoruje współpracę innych instalacji i niemal dowolnych zainstalowanych w domu urządzeń.

Instalacja inteligentna może znacząco poprawić bezpieczeństwo. W domach jednorodzinnych bardzo często stosuje się np. detektory gazu czy czujki zalania. Jednak zwykle ich działanie ogranicza się do uruchomienia syreny alarmowej po wykryciu zagrożenia. Instalacja inteligentna może zaś działać w sposób bardziej złożony. Wykrycie wycieku gazu powoduje nie tylko uruchomienie alarmu, ale również zamknięcie dopływu gazu (przez elektrozawór) oraz intensywniejsze wietrzenie pomieszczeń (przez wentylację mechaniczną). Ponadto o zdarzeniu zostaniemy poinformowani, nawet jeśli przebywamy poza domem (za pomocą SMS). Jeśli nie da się wyeliminować zagrożenia, to komunikat trafi także do firmy odpowiedzialnej za monitoring budynku i dalej do służb ratowniczych.

Inteligentny budynek może też niemal doskonale symulować obecność domowników, co dezorientuje włamywaczy, np. światło może być w niektórych pomieszczeniach włączane w sposób nieregularny, sugerując normalną aktywność mieszkańców. Jeśli dzień jest pochmurny, to sygnał z zewnętrznego czujnika zmierzchowego spowoduje, że zostanie zapalonych więcej świateł, natomiast w słoneczny dzień żaluzje w oknach zostaną przysłonięte, na noc zaś system sam zamknie rolety zewnętrzne.

Oczywiście na co dzień instalacja inteligentna dba o zgodną współpracę instalacji domowych, tak by podnieść komfort życia mieszkańców i ograniczyć zużycie energii. W pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa, można przecież zmniejszyć intensywność ogrzewania (czy chłodzenia latem) oraz wentylacji.

Korzyści z posiadania inteligentnego domu docenimy przede wszystkim wówczas, gdy pracuje w nim wiele nowoczesnych instalacji i urządzeń (wentylacja mechaniczna, klimatyzacja, nowoczesny kocioł grzewczy itp.). Optymalna współpraca tych elementów zostanie osiągnięta bez angażowania naszej uwagi, choć jeśli zechcemy wprowadzić jakieś zmiany, zawsze możemy to zrobić, i to nawet zdalnie przez Internet lub telefon komórkowy.

opr.: Jarosław Antkiewicz
zdjęcie: Berker Polska