LED-y - ekologia i energooszczędność

Dodano: środa, 07 czerwca 2017 14:42

Już dzisiaj oświetlenie w technologii LED-owej stanowi większość na polskim rynku. LED-y to aż 60% sprzedaży w branży oświetleń, a jeszcze 2014 roku było to dwukrotnie mniej. Pewne jest, że - ze względu na coraz większy zasięg urbanizacji oraz coraz większą ekoświadomość, wyznawanie przekonania, że środowisko warto chronić, sprzedaż żarówek i opraw LED-owych będzie w najbliższych latach zdecydowanie rosła.

Energooszczędność to w przypadku LED słowo-klucz. Elektroniczne półprzewodniki przetwarzają ok. 90% energii elektrycznej na fale świetlne. Dla porównania w przypadku tradycyjnych żarówek wartość ta wynosi 10%. LED są odporne na wibracje i udary, niemal nie emitują ciepła ani promieniowania UV.

Technologia LED otworzyła nowe możliwości w dziedzinie konstruowania i produkcji systemów oświetleniowych. Technika łączeniowa musi tutaj sprostać wymogom w zakresie konstrukcji i funkcjonalności, ale także zapewniać łatwy i przystępny dla użytkownika sposób obsługi. Należy mieć także na względzie szybki rozwój tej technologii w przyszłości. Złączki SMD do płytek drukowanych  to rozwiązanie do aplikacji SMD lub aplikacji, w których występuje duża ilość przyłączy na niewielkiej przestrzeni.

Złączka SMD (fot. WAGO).

Niezliczone możliwości tworzenia połączeń wtykowych oferują systemu wielowtyków WAGO MCS WINSTA® i oferują niezliczone możliwości tworzenia połączeń wtykowych. Do układów zasilających LED stosowanych w trudnych warunkach otoczenia WAGO opracowało wytrzymałe złączki z serii 804 i 805. Do rozwiązań konwencjonalnych przeznaczona jest seria 250 i 744.

System wielowtyków (fot. WAGO).

W kolejnych latach będziemy świadkami wzrostu funkcjonalności instalacji oświetleniowych oraz coraz częstszego wykorzystania układów sterowania. Chodzi również o sterowanie adaptacyjne, tzn. takie, które ogranicza konieczność ingerowania użytkownika w działanie instalacji.

oprac. Agnieszka Zygmunt
tekst i zdjęcia: WAGO