Jak zaprojektować oświetlenie zewnętrzne?

Dodano: czwartek, 19 lutego 2015 09:14

Projektując instalację oświetleniową należy pamiętać, że dobrze dobrana iluminacja podkreśli piękno naszego domu czy ogrodu, natomiast oświetlenie zainstalowane w sposób nieprzemyślany i wbrew przyjętym zasadom może przynieść odwrotny skutek, uwypuklając detale, których wolelibyśmy nie eksponować.

Dom najczęściej podświetla się lampami lub reflektorami umieszczonymi w podsufitce bądź w daszkach nad tarasami i drzwiami wejściowymi. O wiele rzadziej montuje się reflektory podświetlające budynek od dołu. W sąsiedztwie drzwi można zdecydować się na kinkiety lub wiszące lampy (także świecące w różnych kolorach), wprowadzające niekiedy nastrój tajemniczości.

Pamiętajmy, że światło padające równolegle do elewacji budynku uwypukla jej strukturę, dając efekt przestrzenności. Znakomicie sprawdza się to przy ścianach wykonanych z łupanej cegły silikatowej lub wykończonych kamieniem o nieregularnych kształtach. Ścian otynkowanych na gładko nie powinno się w ten sposób oświetlać, gdyż widać na nich wszystkie ubytki, rysy i pęknięcia. Coraz modniejsze staje się stosowanie oświetlenia kolorowego, zmieniającego naturalne barwy otoczenia. W ten sposób możemy wokół naszego domu stworzyć nocą prawdziwą, bajkową krainę. Eksperymentowanie z barwami oświetlenia daje naprawdę niesamowite efekty.

Instalację zasilającą zewnętrzne oświetlenie domu podłącza się do instalacji domowej (do oddzielnego obwodu, chronionego wyłącznikiem nadmiarowoprądowym i różnicowoprądowym)

Instalację zasilającą zewnętrzne oświetlenie domu podłącza się do instalacji domowej (do oddzielnego obwodu, chronionego wyłącznikiem nadmiarowoprądowym i różnicowoprądowym) (fot. Milantex)

Oświetlenie zewnętrzne nie tylko powinno dobrze wyglądać i spełniać swoją rolę. Ważny jest także aspekt praktyczny - nie może oślepiać. Dlatego światło generowane przez niskie oprawy powinno być skierowane w dół, natomiast w wyższych rozproszone.

Ważne, aby zapewnić systemowi oświetlenia zewnętrznego pewną mobilność, która pozwoli od czasu do czasu zmienić efekty iluminacji. Wiele modeli lamp słupkowych ma regulowane głowice, które można przysłaniać, tym samym kierując strumień światła w inną stronę.

Kupując reflektorki podświetlające elementy małej architektury, zwróćmy uwagę, czy można je przenosić i zmieniać ich ustawienie, czy są mocowane na stałe. Pierwsze rozwiązanie daje o wiele więcej możliwości. Przenośne są w większości słupki zasilane energią słoneczną.

Sporym wyzwaniem jest właściwe podświetlenie ogrodu. Jego najbardziej atrakcyjne elementy powinny być podświetlone punktowo, najlepiej od dołu. Sadzawkę ze stojącą wodą dobrze jest podświetlić od spodu, zaś wodospad czy kaskadę - od góry. W pobliżu altany ogrodowej znakomicie sprawdzą się lampy owadobójcze. Elementy małej architektury, donice, a nawet meble ogrodowe można podświetlić opaskami lub reflektorami LED-owymi.

Oświetlając okolice bramy wjazdowej i furtki, trzeba zadbać o to, aby dobrze była widoczna klamka i dzwonek, co nie tylko dobrze wygląda, ale jest przede wszystkim praktyczne. Jeżeli nad furtką znajduje się daszek, można oświetlić ją od góry. Niezwykle modne są obecnie oprawy najazdowe i opaski LED-owe, mocowane w podjazdach, także w kostce brukowej.

Jeśli jesteśmy tradycjonalistami i mamy wokół domu dużo miejsca, możemy zdecydować się na słupki wyznaczające drogę do garażu, pamiętając jednak aby świeciły rozproszonym światłem. Montowanie słupków wokół niewielkich podjazdów nie ma sensu, gdyż mogą one utrudniać manewrowanie. Sporym wyzwaniem jest właściwe podświetlenie schodów. Tu najczęściej stosowanymi rozwiązaniami są montowane w ścianie oprawy LED-owe, oświetlające schody na całej długości, oprawy wbudowane w stopnie lub taśmy LED-owe montowane w podstopnicach.

Tomasz Wojciuk
fot. otwierająca: Spotline