Jak wybrać źródła światła?

Dodano: piątek, 16 stycznia 2015 13:54

W domach jednorodzinnych stosuje się rozmaite źródła światła - od wycofywanych żarówek tradycyjnych, po ich energooszczędne zamienniki: modne ostatnio źródła LED, żarówki halogenowe, kompaktowe świetlówki energooszczędne. Zużywają one mniej energii od zwykłych żarówek i są trwalsze. Poniżej radzimy, czym warto się kierować, wybierając źródła światła.

Diody elektroluminescencyjne (LED)

Są oświetleniem najnowszej generacji - nawet 90% bardziej oszczędnym od zwykłych żarówek. Mogą mieć różny kolor, co ułatwia dopasowanie ich kolorystyki do wystroju wnętrza. Ze względu na stosunkowo niewielki strumień światła emitowany przez pojedynczą lampę, dla zapewnienia intensywniejszego oświetlenia, trzeba odpowiednio zwiększyć ich liczbę. Produkty z odpowiednim trzonkiem można montować w tradycyjnych oprawkach z gwintem, w miniaturowych oprawkach lub zamiast halogenów. Oddawanie barw w przypadku niektórych wyrobów jest dość słabe. W sufitach podwieszanych dobrze sprawdzają się listwy LED.

Żarówki halogenowe

Zapewniają oszczędność energii do 30% (w porównaniu do żarówek tradycyjnych). Dostępne są w kształcie tradycyjnym, świeczki bądź kulki. Wysokonapięciowe (przystosowane do zasilania prądem o napięciu 230 V) można wkręcać w takie same oprawy, co zwykłe żarówki, zaś niskonapięciowe (najczęściej 12 V) wymagają opraw zasilanych z transformatora odpowiednio obniżającego napięcie prądu. Niektóre halogeny mają możliwość przyciemniania, co umożliwia grę światłem.

Świetlówki kompaktowe

Zużywają ok. 80% mniej energii, niż żarówki zwykłe. Nie muszą mieć już formy powykręcanej rurki - mogą przypominać tradycyjną żarówkę, albo mieć kształt świeczki lub kulki. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na długość i gwint. Pod względem technicznym bez problemu zastępują tradycyjne żarówki, bo można je wkręcać w zwykłe oprawki. Z uwagi na intensywny strumień światła, uciążliwy dla oczu, trzeba uważać, by nie wystawały z opraw. W porównaniu do innych źródeł światła, są wrażliwe na częste włączanie i nie osiągają pełnej jasności natychmiast. Nie wszystkie też dobrze oddają barwy.

Małgorzata Kolmus
fot. Activejet