Dobudowa kominka - fundament, podłączenie i wykonanie obudowy

Dodano: piątek, 08 sierpnia 2014 12:14

Jak powinien być wykonany fundament i strop pod dobudowany kominek? Jak należy podłączyć wkład kominkowy do komina? Jak wykonać obudowę wkładu?

Solidna podstawa

Fundament lub strop, na którym planujemy zbudować kominek musi znieść dodatkowe obciążenie (przeciętny kominek z żeliwa waży ok. 200 kg; stalowy wkład jest nieco lżejszy, ale waga dużych kominków może dochodzić nawet do tony). Wytrzymałość stropu zależy od jego rozpiętości i zbrojenia. Tylko konstruktor jest w stanie wykonać właściwe obliczenia, sprawdzające wytrzymałość stropu. Niewykluczone, że konieczny będzie projekt adaptacyjny.

W przypadku zbyt słabego stropu, można w miejscu przeznaczonym na kominek wykonać zbrojoną płytę betonową, co umożliwi rozłożenie ciężaru kominka na większą powierzchnię. Możemy też część obciążenia, jakie generuje kominek, przenieść na ścianę nośną za kominkiem. Będziemy wtedy musieli podwiesić wkład kominkowy lub/i ciężkie elementy obudowy do ściany za pomocą stalowych kotew.

Podłączanie wkładu kominkowego do komina

Połączenie króćca wylotu dymu z wkładu kominkowego z przewodem dymowym realizujemy, używając przewodu z atestem, dopuszczającym zastosowanie go w paleniskach na paliwo stałe. Jego średnica powinna odpowiadać średnicy króćca wylotu spalin. Gdy jest inaczej, dokonuje się redukcji poprzez specjalną złączkę, a miejsce redukcji uszczelnia się. Połączenie komina z kominkiem sporządza się pod kątem 45°.

Po podłączeniu wkładu z kominem, a przed wykonaniem obudowy, trzeba rozpalić ogień w kominku, stopniowo go zwiększając. Pierwsze rozpalenie utwardzi farbę na zewnętrznej powierzchni wkładu, czemu będzie towarzyszyć specyficzny zapach.

Wykonanie obudowy

Obudowa wkładu ma ścisły związek z wentylacją. Od sprawnie działającej wentylacji wokół kominka zależy bardzo wiele:

  • dobry odbiór ciepła;
  • równomierne rozprowadzenie ciepła;
  • ekonomiczne zużycie opału;
  • stan pracy wkładu (zapobiega przegrzewaniu się wkładu).

Skutecznie działająca wentylacja sprawi, że temperatura obudowy nie przekroczy 80°. Wyższa temperatura może stanowić zagrożenie dla domowników.

Aby powietrze konwekcyjne mogło swobodnie poruszać się wokół wkładu, powinniśmy zachować odstęp:

  • 7 mm - między bocznymi ściankami wkładu a obudową;
  • do 30 mm - między górną częścią fasady wkładu i obudową.

Jeśli kominek będzie sąsiadował ze ścianą drewnianą, będziemy musieli wykonać tzw. ekran cieplny. Utworzymy go ze ścianki murowanej lub z ognioodpornych płyt gipsowo-kartonowych w odległości minimum 3 cm od ściany drewnianej, wyłożonej izolacją ognioodporną (o podwójnej grubości do wysokości paleniska). Wentylację w przestrzeni między ścianami zapewnią wlot powietrza na dole i wylot na górze.

Emilia Rosłaniec
fot. M.Szymanik