Dobudowa kominka - doprowadzenie powietrza do komory spalania

Dodano: piątek, 08 sierpnia 2014 10:32

Kiedy mamy przewód którym nasz kominek będzie odprowadzał dym, czas doprowadzić powietrze do komory spalania. Jak to zrobić?

Wymiary (przekrój) przewodu, którym mam być doprowadzane powietrze do komory spalania określa producent - taką informację znajdziemy w instrukcji montażu. Powietrze z zewnątrz doprowadzamy specjalnym przewodem pod palenisko lub bezpośrednio do komory spalania. W przypadku ostatniego rozwiązania, jak przekonują zdunowie, mamy do czynienia z prawdziwie zamkniętą komorą spalania. Trzeba jednak zauważyć, że jednak często wkłady z doprowadzaniem powietrza zewnętrznego bezpośrednio do komory spalania nie są całkowicie szczelne. Mają dodatkowe doprowadzenie powietrza, np. poprzez popielnik - z założenia otwierany podczas rozpalania. Zwykle sam popielnik także jest nieszczelny.

Przepustnica z elektrycznym siłownikiem; umożliwia sterowanie dolotem, doprowadzającym świeże powietrze z zewnątrz do spalania w kominku (rys. Alnor)

Wlot powietrza wykonujemy w ścianie zewnętrznej na poziomie podłogi lub pod nią, ale może być także wyniesiony ponad dach. Ważne, żeby czerpni na dachu nie umieszczać poniżej komina, by nie dochodziło do zasysania dymu z komina.

Wlot powietrza, który nie będzie miał bezpośredniego połączenia z paleniskiem musi natomiast być wyposażony w tzw. przepustnicę, która umożliwia jego zamknięcie, gdy kominek nie jest używany, dzięki czemu pomieszczenie nie wychładza się.

Najkorzystniej, gdy świeże powietrze będzie pobierane z kierunku zachodniego (stąd w Polsce najczęściej wieje wiatr). Umieszczenie wlotu od strony zawietrznej może przynieść odwrotny do oczekiwanego skutek - powietrze będzie wysysane z kominka zamiast być nawiewane. Przewód doprowadzający powietrze powinien być izolowany.

Emilia Rosłaniec