Dobudowa kominka - dostosowanie istniejącego przewodu kominowego

Dodano: piątek, 08 sierpnia 2014 09:53

Choć opcja modernizacji istniejącego przewodu kominowego wydaje się teoretycznie lepszą sytuacją wyjściową dla dobudowania kominka - w porównaniu z brakiem wolnego przewodu kominowego - to nie zawsze takie założenie idzie w parze z rzeczywistością.

Stan wolnego przewodu kominowego może być na tyle zły, że lepiej będzie zbudować nowy komin. Ostateczną ocenę powinniśmy zostawić kominiarzowi. Oczyści on kanał dymowy, sprawdzi ciąg i szczelność komina.

Dostosowanie istniejącego przewodu kominowego - ciąg kominowy

Ciąg kominowy. Czyli różnica gęstości ciepłego powietrza wewnątrz przewodu kominowego i chłodnego powietrza na zewnątrz, wywołująca ruch spalin lub dymu od dołu komina, w kierunku jego wylotu. Siła ciągu kominowego powinna mieścić się w zakresie dopuszczalnym przez producenta kominka. To bardzo ważna właściwość komina - zbyt mały ciąg będzie powodował cofanie się spalin, zbyt duży zakłóci proces spalania. Zwiększenie siły ciągu uzyskuje się na dwa sposoby:

  • poprzez zainstalowanie na wylocie komina mechanicznego wyciągu kominowego (wentylatora elektrycznego);
  • poprzez wydłużenie komina.

Dostosowanie istniejącego przewodu kominowego - nieszczelności

Modernizacja komina murowanego przez wpuszczenie nowego wkładu stalowego (rys. Schiedel)

Nieszczelności. To typowa przypadłość kominów murowanych, w których doszło do wykruszenia się zaprawy spomiędzy cegieł. Sposobem na uszczelnienie takiego komina jest zamocowanie wkładu ze stali.

Nie porywajmy się na tę pracę samodzielnie. To kominiarz bądź zdun powinni zająć się tym profesjonalnie. Sprawdzą, czy przekrój komina jest taki sam na całej długości, czy w przewodzie dymowym nie ma załamań i odchyleń od pionu (jeśli są, zastosują specjalne rury giętkie).

Dobiorą ponadto właściwą średnicę wkładu, tak aby nie doszło z powodu renowacji do pogorszenia parametrów pracy komina.

Emilia Rosłaniec