Remont i modernizacja komina

Dodano: piątek, 09 grudnia 2011 14:43
Remont i modernizacja komina

Aby komin funkcjonował prawidłowo, musi być przede wszystkim szczelny i musi zapewniać odpowiedni ciąg, umożliwiający skuteczne odprowadzenie produktów spalania, a także - w przypadku kanałów wentylacji grawitacyjnej - dostateczną wymianę powietrza w pomieszczeniach.

Spis treści
» Zakończenie komina
» Czapy, daszki, nasadki
» Wkład kominowy
» Komin zewnętrzny
   »Pokaż wszystko

Różnorodne uszkodzenia, które mogą się pojawić, nie tylko zakłócają prawidłową pracę komina, ale również powodują niszczenie przylegających do niego ścian i okładzin, co szpeci budynek. Uszkodzenia komina mogą dotyczyć różnych jego odcinków, w większości są widoczne gołym okiem. Przyczyną uszkodzeń są: deszcz, mróz, wiatr oraz "agresywne" produkty spalania zawarte w dymie i kondensacja pary wodnej.

Kontrolę stanu kanałów spalinowych i wentylacyjnych zawsze należy powierzyć kominiarzowi. Usunięcie poważnych uszkodzeń nie w każdym przypadku jest możliwe i opłacalne, czasem korzystniej jest zbudować nowy komin - tradycyjny z cegieł (polecany jeśli komin ma się znaleźć w ścianie nośnej) lub z elementów prefabrykowanych (najłatwiejszy do wykonania, jeśli dom ma lekką konstrukcję szkieletową lub gdy komin zaprojektowano jako wolno stojący).

Oczywiście modernizacja komina może być też konieczna nie z powodu uszkodzeń, ale w związku z wymianą kotła grzewczego, zamontowaniem dodatkowych urządzeń (np. gazowego podgrzewacza wody) czy przebudową wnętrza domu.

Zakończenie komina

Część komina znajdująca się ponad dachem (rys. 1) najszybciej ulega uszkodzeniom, gdyż jest bezpośrednio narażona na działanie czynników atmosferycznych. Ten odcinek komina budowano najczęściej z pełnej cegły ceramicznej lub silikatowej, na którą nakładano warstwę tynku. Materiały te z czasem kruszą się, a przy daleko posuniętej destrukcji może dojść nawet do zawalenia komina.

Odpadanie tynku

Rys. 1. Zakończenie komina.

Wilgoć zawarta w spalinach i w usuwanym powietrzu wnika w ścianki komina, a gdy zamarza, powoduje uszkodzenia. Odpadający tynk wygląda nieestetycznie i może niszczyć pokrycie dachowe. Mogą też pojawić się przecieki przy obróbkach blacharskich, gdyż tracą one szczelne połączenie z kominem. W popękany tynk łatwo dostaje się woda, która znacznie przyspiesza niszczenie cegieł.

Nałożenie nowego tynku. Skucie tynku na zakończeniu komina i nałożenie nowego na kilka lat zlikwiduje problem. Żywotność tynku można przedłużyć poprzez zastosowanie preparatów poprawiających przyczepność do podłoża (utworzenie tzw. warstwy sczepnej) oraz dodanie do zaprawy substancji zwiększających jej szczelność i mrozoodporność.

Ułożenie płytek ceramicznych. Alternatywnym rozwiązaniem jest obłożenie komina mrozoodpornymi płytkami. Trwałość takiego pokrycia zależy przede wszystkim od staranności przygotowania podłoża i użytych materiałów. W pierwszej kolejności ścianki komina należy pokryć gruntem głęboko penetrującym. Następnie nakładamy izolację przeciwwilgociową z tzw. płynnej folii przeznaczonej do stosowania na zewnątrz.

Kolejny etap prac to przyklejenie płytek na elastyczną zaprawę klejową nakładaną w taki sposób, aby pod płytkami nie pozostały wolne przestrzenie (wymaga to nałożenia zaprawy zarówno na podłoże, jak i na płytkę; po dociśnięciu zaprawa powinna równomiernie wypłynąć na zewnątrz - jej nadmiar usuwamy szpachelką). Do spoinowania używamy fugi elastycznej, którą należy wypełniać szczeliny na pełną głębokość - w fudze zagłębionej gromadzi się woda, która, zamarzając, niszczy okładzinę.

Kruszenie się spoin i cegieł

Jeśli spoiny między cegłami uległy wymyciu, a cegły kruszą się i odpadają, zwykle oznacza to poważniejszy remont komina.

Naprawienie ubytków. Jedynie w przypadku niewielkich uszkodzeń pojedynczych cegieł można dokonać naprawy zakończenia komina. Po skuciu luźno przylegających fragmentów, ubytki uzupełniamy specjalną zaprawą montażową, a następnie okładamy komin płytkami.

Zbudowanie zakończenia komina na nowo. Jeśli cegły kruszą się w obrębie zakończenia komina, najczęściej konieczne jest rozebranie go i wybudowanie od nowa. W tym celu stosuje się wysokiej jakości cegłę klinkierową oraz zaprawę zapewniającą wysoką przyczepność i zapobiegającą powstawaniu wykwitów solnych. Murowanie najwygodniej wykonać jednoetapowo (bez odrębnego spoinowania) z użyciem zabarwionej zaprawy. Murujemy od razu na pełne spoiny. Błędem jest murowanie na spoiny wgłębione, bo sprzyjają niszczeniu konstrukcji.