Kominy prefabrykowane

Dodano: środa, 26 maja 2010 11:20

Zamiast kominów ceglanych coraz powszechniej stosuje się obecnie kominy prefabrykowane. Produkcja prefabrykatów odbywa się w warunkach, w których łatwiej o zachowanie należytej dokładności, a na placu budowy tylko się je montuje, w czym zdarza się mniej błędów niż przy tradycyjnym murowaniu kominów z cegły.

Kominy prefabrykowane są elementami systemów, obejmujących też wszelkie niezbędne akcesoria - np. drzwiczki rewizyjne czy wieńczące komin "czapki" (daszki ochronne). Producenci systemów kominowych oferują też specjalne pustaki wentylacyjne (z wykonanymi kanałami) dopasowane wymiarami do pozostałych elementów.

Ceramiczne kominy prefabrykowane

Warstwa wewnętrzna (kanał) takiego komina jest wykonana z rury ceramicznej, którą dobiera się stosownie do przeznaczenia - czy ma być dymowy, czy spalinowy (są też rury uniwersalne, nadające się do obydwu rodzajów spalin). Obudowa komina wykonana jest z pustaków z betonu lekkiego. Przestrzeń pomiędzy obudową a rurą kanału może być pozostawiona pusta (może wtedy przez nią przepływać powietrze czerpane do spalania) lub znajduje się w niej warstwa wełny mineralnej, chroniąca obudowę przed przegrzaniem.

Produkuje się też kominy ceramiczno-stalowe, których przewód wewnętrzny jest ceramiczny, obudowa zaś - stalowa, cały komin jest więc lżejszy i łatwiejszy w montażu. Nie należy ich mylić z kominami stalowo-ceramicznymi, w których kanał wykonany jest z rury stalowej, obudowa zaś z ceramiki.

Jednak także w kominach z izolacją zostawia się niewielkie kanały zapewniające wentylację wnętrza komina. Prefabrykowane kominy ceramiczne są stosunkowo ciężkie i jeśli nośność podłogi na gruncie jest niewystarczająca, trzeba je ustawiać na osobnym fundamencie. Poszczególne odcinki rury tworzącej kanał komin owy łączy się specjalną zaprawą systemową. Obudowę muruje się na zwykłą zaprawę cementową. Murarz montujący komin powinien bardzo starannie usuwać z wnętrza kanału resztki zaprawy, a ostatni odcinek wkładu ceramicznego - odpiłować dokładnie na pożądany wymiar, na co warto zwrócić uwagę, bo wykonawcy często odłupują go młotkiem.

Stalowe kominy prefabrykowane

Kanały odprowadzające produkty spalania mogą być także wykonane ze stali: żaroodpornej (kanały dymowe), kwasoodpornej (spalinowe). Obudowę takiego kanału można wykonać z takich samych pustaków jak w prefabrykowanych kominach ceramicznych. Stosuje się też kominy stalowe dwuścienne, to znaczy z obudową z blachy stalowej lub aluminiowej. Między ściankami metalowymi umieszczona jest izolacja termiczna, inaczej warstwa zewnętrzna bardzo by się nagrzewała, a spaliny ulegałyby nadmiernemu wychładzaniu.

Dwuścienne kominy stalowe montuje się najczęściej na zewnątrz i kotwi do ściany budynku. Ze względu na swoją lekkość nie wymagają oparcia na fundamencie.

opr.: Jarosław Antkiewicz
zdjęcie: Schiedell

 

Powiązane artykuły

» Niezawodne kominy
» Kominy murowane