Odkurzacz centralny w domu alergika

Odkurzacz centralny w domu alergika

Dodano: wtorek, 27 lipca 2010 07:01

Kurz zbiera się w każdym domu i nie dość, że szpeci, to jest jeszcze siedliskiem groźnych dla alergika roztoczy. Sposobem na to by się go pozbyć jest odkurzacz centralny - urządzenie, które usuwa roztocza z brudem i kurzem, ale nie wdmuchuje z powrotem do wnętrz wessanego powietrza.

Spis treści
» Nie tylko dla alergików
» Jak to działa?
» Rury w ścianach
» Gniazda ssące
» Wąż
» Instalacja
» Obsługa systemu
» Ile to kosztuje?
   »Pokaż wszystko

Jednostka centralna kompaktowa

Alergia to choroba cywilizacyjna. W kolejkach do alergologów ustawiają się z roku na rok coraz liczniej, pociągający nosem pacjenci z łzawiącymi oczami. Wielu z nich jest uczulonych na kurz, a dokładniej - na zawarte w nim mikroskopijnej wielkości pajęczaki - roztocza. Odchody tych żyjątek są jednym z najsilniejszych alergenów występujących w naszym otoczeniu.

Uczulone na nie osoby cierpią niestety przez cały rok, gdyż roztocza są obecne w naszych domach. Najlepszym na nie sposobem jest systematyczne i dokładne sprzątanie domu, a także usunięcie wszystkiego, w czym gromadzi się kurz - zasłon, suchych kwiatów, bibelotów. Niestety podczas porządków znaczna część kurzu zaczyna unosić się w powietrzu.

Jak zatem sprzątać, by nie wzbijać wszechobecnego szarego pyłu, i co zrobić, by nie powracał jak bumerang? Jaki powinien być odkurzacz w domu alergika? Na pewno nie powinno to być tradycyjne urządzenie z workiem płóciennym, gdyż takie jednym końcem odkurza, a drugim wydmuchuje do pomieszczenia powietrze i aż pięciokrotnie zwiększa w ten sposób ilość unoszących się w nim roztoczy.

W domu alergika lepiej używać odkurzacza z filtrem o dużej skuteczności zatrzymywania alergenów (HEPA) bądź z filtrem wodnym. Najlepszym jednak rozwiązaniem jest zainstalowanie w domu systemu centralnego odkurzania.

Nie tylko dla alergików

Dlaczego odkurzacz centralny jest lepszy od tradycyjnego? Powodów jest co najmniej kilka:

  • nie trzeba go nosić po schodach ani za sobą ciągnąć;
  • nie warczy jak tradycyjny odkurzacz, gdyż jego najgłośniejszy element, silnik, znajduje się poza częścią mieszkalną - w piwnicy, garażu bądź pomieszczeniu gospodarczym;
  • siła ssania odkurzacza centralnego jest większa niż tradycyjnego (mają dużo większy silnik), dzięki temu skuteczniej zbiera wszelkie zanieczyszczenia;
  • nie ma największej wady tradycyjnych odkurzaczy - nie unosi kurzu, bo nie wdmuchuje zassanego powietrza z powrotem do pomieszczeń, lecz wyrzuca je rurą wylotową poza budynek. Sprawia to, że niebezpieczne dla alergików roztocza, raz wessane przez taki odkurzacz, nie wracają już do wnętrz.

Automatyczna szufelka – zamykana szczelina montowana przy podłodze umożliwia zmiatanie śmieci wprost do instalacji

Separator wody umożliwia zbieranie wody, pranie dywanów, natomiast separator popiołu stosuje się do czyszczenia kominka