Dlaczego należy wentylować pomieszczenia?

Dodano: wtorek, 28 listopada 2017 13:22
Dlaczego należy wentylować pomieszczenia?

Powietrze wypełniające wnętrze pomieszczeń mieszkalnych czy biurowych ulega zużyciu w wyniku oddziaływania różnych czynników związanych z funkcją i wyposażeniem pomieszczeń. W wyniku codziennego funkcjonowania (oddychania, gotowania, suszenia, prasowania, kąpieli w łazience, podlewania kwiatów), powietrze zmienia swój skład oraz ulega zawilgoceniu.

Technologie stosowane w nowoczesnym budownictwie sprawiają, że budynek jest bardzo szczelną konstrukcją, dlatego brak odpowiedniej wentylacji, oprócz samego uczucia dyskomfortu, jest także sporym zagrożeniem dla zdrowia osób w nim przebywających.

Odpowiednia zawartość tlenu i redukcja zanieczyszczeń

Powietrze zużyte traci walory powietrza świeżego. Staje się szkodliwe, a nawet niebezpieczne – zarówno dla mieszkańców, jak i dla budynku i jego wyposażenia. Bardzo ważne jest, aby do budynku dostarczać tlen, a także usuwać dwutlenek węgla, spaliny oraz inne szkodliwe czy niepożądane substancje. Powietrze w źle wentylowanym domu zawiera mniej tlenu, dużo dwutlenku węgla (oddychanie mieszkańców, spalanie gazu i innych paliw). Spalanie gazu (lub innych paliw) w powietrzu o małej zawartości tlenu, zawsze prowadzi do wytwarzania silnie trującego tlenku węgla.

Ponadto, niewentylowane pomieszczenia zatrzymują szkodliwe i trujące związki pochodzące z parowania powierzchni tworzyw sztucznych (wykładziny, dywany, firanki, tapety, panele), lakierowanych (podłogi, meble), parowania klejów wiążących płyty wiórowe mebli i różnego rodzaju paneli. Powietrze takie, może również zawierać izotopy promieniotwórcze np. radon – promieniotwórczy gaz przenikający z gruntu poprzez nieszczelności do wnętrza budynku, bądź też pochodzący z materiałów budowlanych.

Odpowiednia wilgotność powietrza

Poprzez codzienne funkcjonowanie (gotowanie, oddychanie, kąpiel), typowa czteroosobowa rodzina wytwarza w gospodarstwie domowym ok. 15 litrów wody na dobę. Proste przeliczenie daje wynik ponad 5 ton wody w ciągu roku (!)

Nadmierna ilość wilgoci przyczynia się do rozwoju trudnych do usunięcia grzybów, które z kolei wytwarzają substancje szkodliwe dla zdrowia. Wykraplanie się wody, prowadzi do zamakania elementów konstrukcyjnych budynku, niszczenia jego wyposażenia i struktury. Należy zlikwidować możliwość kondensacji pary wodnej, a więc niebezpieczeństwo zawilgocenia i zagrzybienia ścian.

Redukcja kosztów w nowoczesnym budownictwie

Gwałtowny wzrost kosztów ogrzewania zmusił inwestorów do przejścia na nowy sposób konstruowania i budowy domów. Pojawiły się domy „szczelne” – takie, których ściany i okna przewodzą minimalne ilości ciepła i ze względu na zastosowane w nich technologie nie przepuszczają powietrza prawie wcale. Szczelność budynków potęguje opisane wyżej problemy z wymianą powietrza, dlatego kluczowym rozwiązaniem staje się sprawna wentylacja mechaniczna z wysokim odzyskiem ciepła.
Badania naukowe – „syndrom niezdrowych domów”

Prowadzone od wielu lat badania (Belgia, Wielka Brytania, USA) wykazały istotny związek pomiędzy złą jakością powietrza, a licznymi chorobami w tym wieloma odmianami groźnych alergii. Problem ten zwany w literaturze anglojęzycznej Sick Building Syndrome (Syndrom niezdrowych domów) pojawił się i gwałtownie narastał w latach siedemdziesiątych (lata kryzysu energetycznego), kilka lat po wprowadzeniu idei energooszczędnych domów. Zaczęto wtedy poszukiwać rozwiązań, które poprawią jakość powietrza i jednocześnie pozwolą oszczędzać energię cieplną. Najlepszym i najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem okazała się wentylacja nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła.

Inne ciekawe badania: cytując za miesięcznikiem „Bliżej Ciebie” – przekazujemy interesujące spostrzeżenia, które zainteresują również panie.

Okazuje się, ze popularne stwierdzenie, ze od powietrza się nie tyje rozmija się z prawda. Otóż naukowcy wykazali związek pomiędzy zanieczyszczeniem powietrza a otyłością.

Badacze z Uniwersytetu w Ohio udowodnili, ze wdychane z powietrzem drobnocząsteczkowe zanieczyszczania zwiększają gromadzenie się tłuszczu na brzuchu, poziom glukozy we krwi i odporność na insulinę. Niewielkie cząsteczki z łatwością wnikają do organizmu i docierają aż do płuc, a stamtąd przedostają się do innych tkanek. Gdy na dobre zadomowia się w naszych ciałach, powodują zmiany zapalne w komórkach tłuszczowych, które zwiększają ryzyko cukrzycy II typu. Wyniki nie napawają optymizmem, …

Jest to jednak kolejny argument, żeby budując dom czy robiąc generalny remont, poważnie zastanowić się nad zamontowaniem systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Wtedy nie tylko osiągniemy oszczędności w ogrzewaniu, ale dzięki zastosowaniu filtrów w takim systemie, powietrze którym będziemy oddychać w domu, będzie przefiltrowane i uwolnione od drobin kurzu, pyłków i innych zanieczyszczeń.


źródło i zdjęcie: Pro-Vent Systemy Wentylacyjne

 

Powiązane artykuły

» Porównanie 30 central wentylacyjnych