Jak poprawić jakość powietrza w łazience?

Dodano: wtorek, 11 lipca 2017 11:44

Łazienka jest - obok kuchni - prawdopodobnie najbardziej narażonym na zanieczyszczenie powietrza pomieszczeniem. Kąpiel, pranie i suszenie włosów powodują powstawanie bardzo niekorzystnej dla naszych dróg oddechowych wilgoci. Z tego względu prawidłowo zaprojektowana wentylacja w łazience to jedno z najważniejszych zastosowanych w domu rozwiązań technicznych. Jak sprawić, by działała ona prawidłowo?

Wentylacja grawitacyjna czy mechaniczny wentylator do łazienki

Wentylacja łazienki może odbywać się w sposób naturalny, za sprawą różnicy temperatur panujących na zewnątrz i wewnątrz budynku. Wówczas mówimy o wentylacji grawitacyjnej. Inne rozwiązania stanowi kratka wentylacyjna z wentylatorem, czyli wentylacja mechaniczna. Co wybrać? W większości przypadków wszystko zależy od charakterystyki naszej łazienki. Do łazienek mniejszych wystarczającym rozwiązaniem będzie wentylacja naturalna, zwłaszcza jeśli dysponujemy oknem. W większych pomieszczeniach do skutecznego odprowadzania wilgoci przyda się jednak wentylator łazienkowy.

Ważnym zagadnieniem są też kratki wentylacyjne, przez które odbywa się wentylacja łazienki. Wiele zależy od tego, w jakim miejscu je umieścimy. Drzwi do łazienki powinny znajdować się jak najdalej od wentylacji, dzięki czepu przepływ powietrza obejmie niemal całe pomieszczenie. Prawidłowa cyrkulacja powstanie, jeśli kratka znajdować się będzie możliwe jak najwyżej, najlepiej tuż pod sufitem. Natomiast same drzwi wewnętrzne prowadzące do łazienki muszą umożliwić przepływ powietrza również wtedy, gdy są zamknięte. Na rynku z łatwością znajdziemy drzwi łazienkowe ze specjalnymi otworami.


Dobra wentylacja łazienki - dodatkowe sposoby

Zdarza się, że - mimo zastosowania się do powyższych wskazówek - wentylacja łazienkowa wciąż nie jest wystarczająco skuteczna. W końcu wszystko zależy również od zwyczajów domowników związanych z higieną oraz pory roku. W taki przypadku często przychodzi nam z pomocą dodatkowy wentylator łazienkowy, umieszczony w newralgicznym miejscu, gdzie najbardziej powstaje i zbiera się wilgoć. Tego typu urządzenia najczęściej umieszczamy więc w kabinie prysznicowej lub w jej okolicy.

Intensywnie użytkowana łazienka działa w naszym domu dokładnie tak, jak bardzo skuteczny nawilżacz powietrza - i to do tego stopnia, że gromadząca się w powietrzu wilgoć staje się dla domowników uciążliwa i niezdrowa. Jak wówczas opanować sytuację? Dobrym rozwiązaniem jest pochłaniacz wilgoci: chemiczny lub elektryczny. Pochłaniacze chemiczne są tańsze i cichsze, ale zdecydowanie mniej wydajne. W ekstremalnym przypadku warto zdecydować się na pochłaniacz elektryczny, który może zebrać nawet kilka litrów wody dziennie, a przy stosunkowo wysokiej temperaturze powietrza nie zużywa dużo energii.


Oprócz prawidłowej wentylacji w łazience, warto dodatkowo zadbać o jakość powietrza w tym pomieszczeniu, podobnie jak w całym domu. Z pomocą przyjdzie nam tutaj jonizator powietrza, wytwarzający jony ujemne, bardzo przydatny zwłaszcza w mieszkaniach, w których pracuje wiele urządzeń elektrycznych. Bardzo pożytecznym urządzeniem jest również elektryczny oczyszczacz powietrza, który zbiera wszelkie niekorzystne dla naszego zdrowia zanieczyszczenia, w tym kurz, roztocza, pyłki, zarodniki grzybów i - przy okazji - nieprzyjemne zapachy.

oprac. Agnieszka Zygmunt
zdjęcia: Aereco, Vabo
tekst: Vabo