Wszystko, co chcieliście wiedzieć o wentylacji nawiewno-wywiewnej

Dodano: środa, 28 czerwca 2017 16:08

Bywa tak, że myślimy o jakimś rozwiązaniu, ale żeby się na nie zdecydować, musimy rozwiać wątpliwości. By to ułatwić, prezentujemy odpowiedzi na kilka pytań dotyczących wentylacji nawiewno-wywiewnej.

Otwieranie okien a wentylacja

Zawsze można otwierać okna. Nie jest to jednak konieczne do wietrzenia. Komfortowa instalacja wentylacyjna realizuje to zadanie dużo bardziej efektywnie. O każdej porze dnia i nocy, w każdą pogodę i o każdej porze roku, zapewnia zawsze - bez ingerencji użytkownika - świeże powietrze i optymalną jakość powietrza w pomieszczeniu.


Wentylacja a zużycie energii

Dzięki zastosowaniu instalacji wentylacyjnej z odzyskiem ciepła znacznie zmniejsza się zużycie energii. Ilość energii uzyskiwanej z powietrza odprowadzanego jest ok. 15-20 razy większa niż zużycie energii przez wysokowydajne wentylatory na prąd stały, wykorzystywane w urządzeniu wentylacyjnym. To oszczędność pieniędzy.

Wentylacja a suche powietrze

W sytuacji, gdy zimne powietrze zewnętrzne jest ogrzewane do temperatury pomieszczenia, następuje obniżenie względnej wilgotności powietrza. Odczuwa się wtedy, że powietrze jest suche. Tak samo jest w przypadku wietrzenia przez okna. W tym celu stworzono entalpiczny wymiennik ciepła. Zapewnia on odzysk ciepła i wilgoci z powietrza odprowadzanego.

Hałasy a wentylacja

Systemy dystrybucji powietrza Zehnder są zbudowane w sposób uniemożliwiający powstawanie bezpośredniego połączenia pomiędzy pomieszczeniami. Wszystkie przewody wentylacyjne są prowadzone od skrzynki rozdzielczej bezpośrednio do danego pomieszczenia. Nie następuje więc przenoszenie odgłosów poprzez system dystrybucji powietrza.


Zanieczyszczenia w wentylacji

Zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu zewnętrznym są usuwane już w filtrze urządzenia wentylacyjnego. Gromadzeniu się zanieczyszczeń zapobiegają też filtry wywiewu i specjalna gładka powłoka wewnętrzna w przewodach wentylacyjnych. System dystrybucji powietrza jest zaprojektowany w taki sposób, aby możliwe było łatwe czyszczenie kanałów wentylacyjnych.

oprac. Agnieszka Zygmunt
tekst i zdjęcia: Zehnder

prezentujemy odpowiedzi na kilka pytań dotyczących wentylacji nawiewno-wywiewnej.