Wentylacja z odzyskiem ciepła - projekt, montaż i zalety

Dodano: poniedziałek, 24 maja 2010 12:07

Nawet najlepszy rekuperator zamontowany w źle wykonanej instalacji wentylacyjnej nie będzie dobrze działać. Warunkiem właściwego, bezgłośnego funkcjonowania wentylacji z odzyskiem ciepła jest zastosowanie odpowiednich urządzeń o optymalnych parametrach.

Warunek urządzeń o optymalnych parametrach zostanie spełniony gdy zostaną:

 • odpowiednio dobrane średnice przewodów wentylacyjnych i przepustnic regulacyjnych;
 • uwzględnione obliczenia oporów instalacji (na tej podstawie dobiera się rekuperator o odpowiednich parametrach);
 • zastosowane odpowiednie rury (obecnie nie stosuje się już rur harmonijkowych, lecz gładkie, przez które powietrze przesuwa się prawie bez szumów);
 • wykonane starannie ocieplone kanały przechodzących przez pomieszczenia nieogrzewane (piwnica, poddasze);
 • wybrane centrale z płynną lub wielostopniową regulacją prędkości wentylatora - im większe możliwości regulacji, tym większe oszczędności energii (zdjęcie panela obok);
 • wyposażone centrale w system kontroli zabrudzenia filtra, który poinformuje nas, gdy trzeba będzie go oczyścić (zatkany filtr to większe opory przepływu powietrza i wyższe koszty zużycia prądu);
 • należycie konserwowana wentylacja z odzyskiem ciepła (wymiana 3-4 razy w roku filtrów i raz na 3-6 lat czyszczenie kanałów wentylacyjnych).

Zapotrzebowanie na ilość powietrza w mieszkaniu

W ciągu godziny w pomieszczeniu mieszkalnym trzeba wymienić tyle powietrza, ile wynosi jego kubatura albo 30 m3 powietrza na każdą osobę mieszkającą w tym pomieszczeniu (z tych dwóch wartości należy wybrać większą).

Salon o powierzchni 20 m2 wymaga dostarczenia 50 m3 powietrza w ciągu godziny, ale gdy jest to sypialnia dla dwóch osób - aż 60 m3/h. Nieco inaczej określa się ilość świeżego powietrza, które należy doprowadzić do pomieszczeń "brudnych": kuchni, łazienki, w.c., wymagają one bowiem intensywnej wentylacji w trakcie użytkowania.

Ilość powietrza, które należy doprowadzić do pomieszczeń:

 • do łazienki odprowadzamy minimum 50 m3/h,
 • do toalety - 30 m3/h, do spiżarni - 15 m3/h,
 • do kuchni z kuchenką elektryczną zapotrzebowanie na ilość powietrza wynosi 50 m3/h, a jeśli kuchenka jest gazowa - 70 m3/h.

Inne wymagania dotyczą salonu z kominkiem, kotłowni, pralni i suszarni - ale tego dopilnować musi projektant wentylacji.

Zalety wentylacji z odzyskiem ciepła:

 • praca systemu wentylacyjnego nie zależy od warunków zewnętrznych;
 • najskuteczniej działa w budynkach całkowicie szczelnych;
 • dobrze wykonany system wentylacji z odzyskiem ciepła pozwala na obniżenie kosztów ogrzewania nawet o ponad 60% w porównaniu z identycznym budynkiem wyposażonym w wentylację grawitacyjną (aby być pewnym oszczędności, warto wykonać audyt energetyczny projektowanego czy budowanego domu - może okazać się, że dzięki  zastosowaniu odpowiedniej izolacji oraz odpowiedniej klasy rekuperatora możliwe jest znaczne obniżenie kosztów ogrzewania budynku);
 • wyposażając dom w taki rodzaj wentylacji, można zrezygnować z wielu elementów wyposażenia domu, niezbędnych przy wentylacji grawitacyjnej, co znacznie obniży całkowity koszt inwestycji:

- otwieranych okien wszędzie tam, gdzie będzie można je umyć od zewnątrz (w takich miejscach wystarczą tańsze, nieotwierane, tzw. Fixy);
- wszystkich kominów wentylacyjnych;
- nawiewników w oknach lub ścianach i mikrorozszczelnienia w oknach (wystarczą tańsze okna wyłącznie zamykane i otwierane).

opr.: Joanna Dąbrowska
zdjęcia: Pro-Vent